Dodaj problem

Dodaj problem

Nasza społeczność pomoże Ci znaleźć rozwiązanie

0

Podbij

Jak zaksięgować fakturę korygującą?

Autor: malepiwko 03 sierpnia 2012

pyt. jak wyżej...W czerwcu otrzymałem fakturę, ale pod koniec lipca musiała być wystawiona do niej korekta, którą otrzymałem wczoraj, 2 sierpnia. Jak zaksięgować korektę....Za lipiec czy sierpień?

zgłoś nadużycie Komentarze (1)

Odpowiedzialny:
Rozwiązanie:
Zgodnie z art. 22 ust. 6b updof dniem poniesienia kosztu uzyskania przychodów jest dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu. W tej sytuacji datą księgowania będzie data wystawienia faktury korygującej przez dostawcę.

Co do zasady, nie ma znaczenia data otrzymania faktury korygującej. W sytuacji gdy otrzymasz fakturę korygującą już po zamknięciu miesiąca, w którym dostawca wystawił fakturę korygującą, powinieneś cofnąć się do miesiąca wystawienia faktury korygującej i dokonać stosownej korekty. W tego rodzaju sytuacjach Krajowa Informacja Podatkowa (KIP) informuje podatników, że mogą zaksięgować do kosztów (zakupów) fakturę w dacie jej otrzymania, dokonując jednocześnie stosownej adnotacji w kolumnie 16 księgi (kolumnie: uwagi), że przyczyną zaksięgowania kosztu nie pod datą wystawienia faktury (faktury korygującej) jest jej późniejsze otrzymanie. Postępując jednak zgodnie ze wskazówkami KIP, można spotkać się z zarzutem zawyżenia kosztów miesiąca, w którym zostały wystawione faktury korygujące, zmniejszające cenę zakupu, a nie zostały w tym miesiącu przez Ciebie zaksięgowane. Może to skutkować naliczeniem przez urząd skarbowy odsetek od zaniżonych zaliczek miesięcznych na podatek dochodowy.

Jeżeli będziesz księgował faktury korygujące w dacie ich otrzymania, nie oznacza, że urząd skarbowy na pewno zarzuci Ci powodowanie uszczuplenia w zaliczkach na podatek dochodowy. Przedstawione stanowisko (ze wskazaniem "cofnięcia się z korektą") jest jednak bardzo bezpieczne dla podatnika, chociaż powoduje uciążliwości w księgowaniu.

Komentarze (1)

piotr_turysta
Recenzent Adept Praktyk Poszukiwacz
piotr_turys... 03 sierpnia 2012

Cytuj:

[']

Oceń:

- 0 +
Zgodnie z art. 22 ust. 6b updof dniem poniesienia kosztu uzyskania przychodów jest dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu. W tej sytuacji datą księgowania będzie data wystawienia faktury korygującej przez dostawcę.

Co do zasady, nie ma znaczenia data otrzymania faktury korygującej. W sytuacji gdy otrzymasz fakturę korygującą już po zamknięciu miesiąca, w którym dostawca wystawił fakturę korygującą, powinieneś cofnąć się do miesiąca wystawienia faktury korygującej i dokonać stosownej korekty. W tego rodzaju sytuacjach Krajowa Informacja Podatkowa (KIP) informuje podatników, że mogą zaksięgować do kosztów (zakupów) fakturę w dacie jej otrzymania, dokonując jednocześnie stosownej adnotacji w kolumnie 16 księgi (kolumnie: uwagi), że przyczyną zaksięgowania kosztu nie pod datą wystawienia faktury (faktury korygującej) jest jej późniejsze otrzymanie. Postępując jednak zgodnie ze wskazówkami KIP, można spotkać się z zarzutem zawyżenia kosztów miesiąca, w którym zostały wystawione faktury korygujące, zmniejszające cenę zakupu, a nie zostały w tym miesiącu przez Ciebie zaksięgowane. Może to skutkować naliczeniem przez urząd skarbowy odsetek od zaniżonych zaliczek miesięcznych na podatek dochodowy.

Jeżeli będziesz księgował faktury korygujące w dacie ich otrzymania, nie oznacza, że urząd skarbowy na pewno zarzuci Ci powodowanie uszczuplenia w zaliczkach na podatek dochodowy. Przedstawione stanowisko (ze wskazaniem "cofnięcia się z korektą") jest jednak bardzo bezpieczne dla podatnika, chociaż powoduje uciążliwości w księgowaniu.
Zgłoś nadużycie

Jak działa Biznes-Mentor?

Jak działa Biznes-Mentor?