Przedsiębiorca
30 lipca 2019

Jak prawidłowo dbać o zęby?

Marzeniem każdego jest mieć piękne, mocne i zdrowe zęby. Tymczasem ich pielęgnacja ogranicza się zazwyczaj do codziennego mycia, niekoniecznie poprawną techniką. Problemy z uzębieniem niosą ze sobą wiele nieprzyjemnych konsekwencji – kłopoty z jedzeniem, przykry zapach z ust czy dolegliwości bólowe. Dzięki odpowiedniej profilaktyce można temu zaradzić. Jak dbać o zęby?

Efektywne szczotkowanie zębów

Już od dziecka wiemy, że zęby należy czyścić regularnie – przynajmniej rano i wieczorem. Często jednak czynność ta ogranicza się do kilku przypadkowych ruchów szczoteczką, które nie gwarantują prawidłowej higieny jamy ustnej. Odpowiednia technika jest kluczem do zachowania zdrowego uśmiechu. Warto podczas kontrolnej wizyty u stomatologa poprosić o instruktaż mycia zębów. Specjalista dokładnie objaśni nam jakie ruchy i w jakiej kolejności należy wykonywać, by pozbyć się z buzi bakterii i resztek pożywienia. Niemniej ważny jest zakup dobrej pasty do zębów i szczoteczki. Unikajmy szczególnie tych twardych, które ranią dziąsła i mają niekorzystny wpływ na szkliwo. Pamiętajmy też o szczotkowaniu języka.

Płyn do płukania ust i nić dentystyczna

Samo szczotkowanie to za mało. Dobrze jest zaopatrzyć się w płyn do płukania jamy ustnej i nić dentystyczną. Płyn pomoże nam pozbyć się bakterii odpowiedzialnych za nieświeży oddech. Zapewni także ochronę przed próchnicą. Wybierajmy jednak produkty bez alkoholu, ponieważ ten może przyczynić się do spadku nawilżenia błony śluzowej, która wyściela jamę ustną. Nić dentystyczna jest niezbędna do dokładnego oczyszczenia przestrzeni międzyzębowych, do których nie docierają włókna szczoteczki.

Coś na ząb

Jak zapewnia ceniony stomatolog z Duda Clinic -w profilaktyce chorób zębów i dziąseł dużą rolę odgrywa też dobrze zbilansowana dieta. Cukier stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii, które wytwarzają kwasy niszczące szkliwo. Ograniczenie ilości spożywanych słodyczy i kolorowych napojów gazowanych w dużym stopniu przyczynia się do zahamowania rozwoju próchnicy. Dla zdrowia zębów należy uzupełnić swoją dietę o produkty, które zawierają wysokiej jakości białko. W naszym jadłospisie powinny znaleźć się też tłuste ryby, świeże warzywa i owoce. Picie zielonej herbaty sprzyja fluoryzacji zębów, dlatego też warto mieć ją zawsze w zapasie.

Kontrolne wizyty u stomatologa

Nawet jeśli z zębami nie dzieje się nic niepokojącego, dentystę należy odwiedzić przynajmniej 2 razy w roku. Skontroluje on stan naszego uzębienia i zaproponuje zabiegi profilaktyczne, które wzmocnią kości i poprawią ich wygląd. Raz do roku zaleca się wykonanie scalingu, czyli usunięcia kamienia nazębnego. Warto zdecydować się również na piaskowanie zębów, które pomaga pozbyć się powierzchniowych przebarwień po kawie czy czerwonym winie. Stomatologiczne wybielanie zębów to propozycja dla wszystkich tych, którzy chcą olśniewać nie tylko zdrowym, ale i śnieżnobiałym uśmiechem.

Zgrzytanie zębami tylko w horrorach

Często zdarza się, że w sytuacjach dużego stresu mocno zaciskamy zęby. Niektórzy mają z tym problem nawet podczas snu. Zjawisko to nazywane jest przez stomatologów bruksizmem i jego konsekwencją jest szybsze zużywanie się zębów. Bruksizmu nie wolno lekceważyć. Może on prowadzić do nadwrażliwości zębów, pęknięcia szkliwa, rozchwiania i przemieszczenia się kości, a nawet przykrych dolegliwości bólowych. Jeśli chcemy cieszyć się zdrowym uzębieniem przez długie lata, wizyta u specjalisty jest niezbędna.

Stop dla złych nawyków

Gryzienie skuwki długopisu, otwieranie napojów przy pomocy zębów czy używanie ich zamiast nożyczek to nie jest dobry pomysł. Bardzo szybko możemy nabawić się problemów ze szkliwem, a nawet doprowadzić do ułamania się kości, co nie tylko będzie wyglądać nieestetycznie, ale też zmniejszy odporność zębów na działanie próchnicy.