Przedsiębiorca
30 lipca 2019

Jakie są największe zalety soczewek progresywnych?

Wraz z wiekiem jakość widzenia ulega pogorszeniu. Nawet, jeśli przez całe dotychczasowe życie nie borykaliśmy się z żadną wadą wzroku, z biegiem czasu obrazy stają się mniej ostre, wyraźne, a oczy męczą się szybciej. Dobry okulista z pewnością pomoże nam poradzić sobie z tym problemem. Soczewki progresywne mogą okazać się wybawieniem dla naszego pogarszającego się wzroku. Jakie są ich zalety?

Wszystko w jednym

Jeszcze do niedawna dojrzali pacjenci, którzy skarżyli się na problemy z widzeniem, nierzadko stosowali kilka par okularów zależnie od potrzeby: jedne okulary do czytania, drugie do oglądania telewizji i trzecie do noszenia w ciągu dnia. Dzięki prężnemu rozwojowi technologii, naukowcom udało się stworzyć soczewki, które stanowią doskonałe zastępstwo dla wspomnianych wcześniej kilku par okularów. Soczewki progresywne– bo o nich mowa- szybko podbiły serca pacjentów. Są skonstruowane w taki sposób, że górna część szkła pozwala na wyraźne widzenie obiektów, które są znacznie oddalone, dolna zaś zawiera swojego rodzaju „wzmocnienie”, które ułatwia widzenie z bliska i czytanie. Nie oznacza to jednak, że soczewki progresywne są grubsze czy mniej wygodne od tradycyjnych szkieł. Wręcz przeciwnie- stworzono je z nowoczesnych materiałów, dzięki czemu są cienkie i lekkie.

Zalety soczewek progresywnych

Jak zapewnia pan Zbigniew Stojałowski – właściciel Zakładu Optycznego w Gdańsku – soczewki progresywne mają wiele zalet. Przede wszystkim to idealne rozwiązanie dla kierowców, ponieważ dzięki nim mogą w płynny sposób przejść od obserwacji drogi do rozczytywania informacji z tablicy rozdzielczej. Mimo, że szkła progresywne kosztują nieco więcej niż standardowe soczewki, w ogólnym rozrachunku i tak zaoszczędzimy. W końcu dodatkowe oprawki przestaną być potrzebne. Szkła progresywne mogą być stosowane zarówno do okularów, jak i soczewek kontaktowych, co sprawia, że z ich dobrodziejstw mogą korzystać osoby, prowadzące bardzo aktywny tryb życia. Przed  ich odpowiednim dopasowaniem, konieczne jest wykonanie badań okulistycznych. Soczewek progresywnych można używać nawet w przypadku większych wad wzroku i nie wiąże się to z koniecznością noszenia grubych szkieł.

Przeciwwskazania do noszenia szkieł progresywnych

Mimo wielu możliwości i szerokiego zastosowania, na soczewki progresywne nie może pozwolić sobie każdy pacjent. Istotnym przeciwwskazaniem jest zez– zarówno ukryty, jak i zwykły. Do kolejnych przeciwwskazań można zaliczyć zaburzenia błędnika, różnowzroczność, jaskra, zaćma i zwyrodnienie plamki żółtej.