Artykuł sponsorowany

5 sposobów, jak zmniejszyć składki ZUS

5 sposobów, jak zmniejszyć składki ZUS

Obowiązek opłacania składek ZUS dotyczy każdego przedsiębiorcy. Są jednak od tego pewne odstępstwa. Chciałbyś uniknąć płacenia składek albo zmniejszyć ich koszty? Podpowiadamy, kiedy nie trzeba płacić składek ZUS oraz w jaki sposób obniżyć stawki ZUS. Jeśli prowadzisz własną firmę, poniższe informacje na pewno Ci się przydadzą.

Prowadzenie firmy (sprawdź, jak założyć działalność gospodarczą) zwykle obliguje do opłacania wysokich kosztów ZUS. O ile początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z preferencyjnych składek ZUS, po tym etapie zmuszeni są do opłacania pełnych kosztów składek. Nierzadko wywołuje to niechęć, a młodzi przedsiębiorcy szukają ucieczki albo alternatywnych rozwiązań.

1. Mały ZUS dla początkujących

Jeżeli dopiero rozpoczynasz własną działalność gospodarczą, pamiętaj, że przysługuje Ci ZUS preferencyjny. To udogodnienie polega na tym, że składki odlicza się od niższej podstawy niż to jest w tradycyjnym rozliczeniu. Dodatkowo odchodzą koszty składek na Fundusz Pracy. Aby uzyskać taką możliwość, musisz spełnić następujące warunki: nie prowadzić działalności gospodarczej w ciągu ostatnich 5 lat, a także nie utrzymywać stosunków pracy (zgodnymi z obowiązkami pracy na etacie) z byłym pracodawcą w ciągu ostatnich 2 lat podatkowych. ZUS preferencyjny obowiązuje przez pierwsze 2 lata prowadzenia własnej firmy.

2. Etat i działalność = niższe składki

Mniejszy ZUS opłacają również osoby, które, oprócz prowadzenia działalności gospodarczej, jednocześnie pracują na etacie za co najmniej minimalne wynagrodzenie. W tej sytuacji przedsiębiorca zobligowany jest jedynie do opłacania składki zdrowotnej w ramach swojej działalności gospodarczej.

3. Matki płacą tylko składkę zdrowotną

Identyczna zasada dotyczy również kobiet będących na zasiłku macierzyńskim. Mianowicie w takiej sytuacji opłaca się tylko składkę zdrowotną. W czasie pobytu na urlopie macierzyńskim bez problemu można prowadzić działalność gospodarczą, wystawiać faktury i podejmować inne czynności.

4. Mniejszy ZUS na chorobowym

Inaczej wygląda sytuacja podejmowania czynności związanych z działalnością gospodarczą w przypadku choroby. Osoby, które są na tzw. chorobowym, nie mogą wykonywać żadnych działań z racji prowadzonej działalności, płacą jednak obniżone składki ZUS. W tym celu należy wypełnić następujące formalności: uzyskać zwolnienie L4 od lekarza oraz złożyć wniosek ZUS DRA, w którym wylicza się nową obniżoną podstawę do wyliczenia składek ZUS.

5. Emeryci zwolnieni z opłat

Całkowite zwolnienie z opłacania składek ZUS dotyczy emerytów i rencistów. Aby tak się stało, muszą być spełnione następujące przesłanki: emerytura lub renta nie może przekraczać miesięcznie minimalnej kwoty wynagrodzenia, a przychody z prowadzonej działalności nie mogą przekraczać 50% stawki najniższej emerytury. Dodatkowo podatek dochodowy musi być opłacany za pomocą karty podatkowej. W przypadku niespełniania powyższych warunków, emeryt lub rencista zobowiązany jest jedynie do opłacania składki zdrowotnej.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy