Materiał Partnera

Budowa domu drewnianego – niezbędne formalności

Budowa domu drewnianego – niezbędne formalności

Budowa domu drewnianego stanowi dla wielu osób spełnienie marzeń. Droga do ich uzyskania nie jest jednak taka łatwa i wymaga wielu formalności. Aby zacząć realizację każdego domu, niezbędny jest wybór działki oraz lokalizacji przyszłego domu. Dopiero przy następnym etapie można zacząć się zastanawiać, jak dom ma wyglądać. Po określeniu wszystkich szczegółów nadchodzi czas na wybór technologii, w jakiej będziemy budować dom oraz dopełnienie wielu formalności. Jakich formalności trzeba dopełnić przed przystąpieniem do budowy domu drewnianego?

Etapy budowy domu

Najważniejszym etapem budowy domu, od którego trzeba zacząć, jest wybór gruntu, na jakim chcemy zbudować dom. Zawsze w pierwszej kolejności kupujemy działkę, a następnie zastanawiamy się nad tym, jaki dom zbudujemy. Nie należy nigdy zmieniać tej kolejności. Przed zakupem działki trzeba także sprawdzić księgi wieczyste oraz miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jest to bardzo ważne, ponieważ może okazać się, że dokument wyklucza możliwość budowy domu np. z dachem dwuspadowym lub o konstrukcji drewnianej.

Planując budowę domu drewnianego należy skierować się w pierwszej kolejności do odpowiedniego urzędu do wydziału architektury i urbanistyki. Zwykle należy złożyć 4 dokumenty (niektóre urzędy wymagają dodatkowych wniosków i zaświadczeń, jednak taka informacja zawsze znajduje się na stronie internetowej odpowiedniej jednostki). Bez względu na to, czy składa się wniosek o pozwolenie na budowę czy też zgłoszenie, dokumenty są identyczne – projekt budowlany w 4 egzemplarzach, zaświadczenie dotyczącego tego, że projektant jest odpowiedzialny za adaptację projektu (poparte odpowiednimi uprawnieniami), decyzja o warunkach zabudowy, jeśli budynek przeznaczony będzie na cele zarobkowe, również dołączamy potwierdzenie zapłaty.

Zgodnie z nowymi przepisami inwestor może jedynie zgłosić budowę lub według starych przepisów – występuje z wnioskiem o uzyskanie jej pozwolenia. Zgłoszenie jest łatwiejsze oraz szybsze do uzyskania. Trwa ono około trzech tygodni (na pozwolenie czeka się około 2 – 3 miesięcy). Po złożeniu wszystkich dokumentów następuje ich weryfikacja przez urząd. W razie wystąpienia poprawek wzywa on inwestora do wykonania korekty lub doniesienia kolejnych zaświadczeń. W kolejnym etapie ustala się strony postępowania – właścicieli działek sąsiednich oraz zawiadamia ich o wszczęciu postępowania.

Przy zgłoszeniu budowy wszystkie formalności są dokładnie takie same, jak przy pozwoleniu. W przeciągu 3 dni od momentu złożeniu dokumentów urząd zamieszcza informację o dokonaniu zgłoszenia w biuletynie informacji publicznej. Następnie należy poczekać 3 tygodnie na decyzję dotyczącą budowy. Brak wyrażenia sprzeciwu jest uważany jako „milcząca zgoda” urzędu na pozwolenie budowy. Po upływie tego czasu urząd publikuje informację o swojej decyzji w biuletynie publicznym.

Dlaczego warto budować dom drewniany?

Domy drewniane wyróżniają się doskonałymi właściwościami termicznymi. Szczególny i wyjątkowy rodzaj domów drewnianych stanowią domy z bali. Zapewniają ona bardzo dobry mikroklimat we wnętrzu – chłód latem i ochronę przed mrozem zimą. Formalności, jakie należy dopełnić przed planowaną budową nie są trudne i nie wymagają specjalistycznej wiedzy, a uzyskanie pozwolenia na budowę stanowi pierwszy krok do realizacji marzeń o własnym domu.

Jak mówi budowlaniec z firmy Marux, będącej producentem domów drewnianych: Domy drewniane stanowią element architektury, który świetnie wpisuje się w krajobraz. Dzięki specjalnej technologii są to trwałe i ekonomiczne konstrukcje, które nie tylko ładnie wyglądają, ale przede wszystkim zapewniają bezpieczeństwo.

Decydując się na budowę domu drewnianego, należy skorzystać z oferty jedynie sprawdzonych firm, które oferują taką możliwość. Doświadczenie oraz znajomość technologii budowlanych sprawiają, że specjaliści pomogą w budowie trwałej i bezpiecznej konstrukcji.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy