Budowa i funkcje maszyn zbierających kamienie

Wielu rolników co roku zmaga się z problemem zakamienionych pól uprawnych. Na ratunek przychodzą tzw. zbieracze kamieni – proste maszyny, które w efektywny sposób oczyszczają glebę. Ich zastosowanie w wielu przypadkach jest nie tylko koniecznością, ale i działaniem przynoszącym znaczne korzyści. W poniższym wpisie wyjaśniamy, jak działają zbieracze kamienie i dlaczego warto je mieć.
Czym są zbieracze kamieni i jaka jest ich budowa?
Usunięcia kamieni wymaga nawet 10-15% gleb przeznaczonych pod uprawę. Corocznie przeprowadzane zabiegi uprawowe wpływają na przemieszczanie się kamieni do wierzchnich warstw gleby, dlatego odkamienianie nie jest działaniem jednorazowym. Z tego właśnie powodu na rynku pojawiły się maszyny zbierające kamienie, które zastąpiły mało efektywny i bardzo czasochłonny zbiór ręczny.
Zbieracze kamieni to maszyny wyposażone w zespół nagarniający, czyli podłużny element składający się z wielu zębów. Zebrane kamienie trafiają do gardzieli, a następnie zbiornika, po czym można je przewieźć na skraj pola uprawowego lub załadować do wywozu. Niektóre zbieracze kamieni mają przenośniki, dzięki którym kamienie umieszczane są bezpośrednio w prowadzonej równolegle przyczepie. Maszyna z zamontowanymi przenośnikami prętowymi lub bębnowymi przesiewaczami może dodatkowo wysypywać glebę zebraną razem z kamieniami.
Parametry techniczne zbieraczy kamieni
Podczas zakupu maszyny do zbierania kamieni warto zwrócić uwagę na jej parametry techniczne. Jak mówi nam specjalista firmy Agromarket:
W specyfikacji technicznej maszyny znajdziemy informację o tym, jak duże kamienie zbieracz może usuwać. Przykładowo zbieracz kamieni Stonebear firmy Kongskilde jest przystosowany do oczyszczania pól z kamieni o średnicy od 3 cm do 30 cm, a jego maksymalna głębokość robocza wynosi 7 cm. Warto wiedzieć, iż głębsza praca maszyny nie jest korzystna, ponieważ prowadzi do znacznego rozpylenia gleby, nie wpływa też korzystnie na jej strukturę.
Innymi elementami, które należy wziąć pod uwagę, są: pojemność zbiornika, szerokość robocza maszyny oraz wydajność pracy. Duże znaczenie odgrywa zapotrzebowanie mocy, które determinuje wybór odpowiedniego ciągnika do pracy ze zbieraczem kamieni.
Dlaczego odkamienianie gleb jest ważne?
Choć jedyną funkcją zbieraczy kamieni jest usuwanie kamieni z pola, maszyny te są niezwykle istotne dla produkcji rolnej. Jeśli nie oczyścimy gruntu, zalegające kamienie bardzo łatwo uszkodzą osprzęt rolniczy maszyn uprawowych oraz elementy robocze kombajnu zbożowego. Z powodu tarcia oraz odpryskiwania kamieni podczas przejazdu maszyną, jej elementy robocze w krótkim czasie mogą zostać uszkodzone. Zakamieniona gleba nie sprzyja prawidłowemu wzrostowi roślin, co wiąże się z pogorszeniem jakości plonów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Jarosław Żuchowski Doradca Podatkowy
Doradztwo podatkowe woj. pomorskie89-600 Chojnice, Majkowskiego 12
-
Ekspert kredytowy, kredyty hipoteczne Przemysław Małyga
Doradztwo finansowe woj. wielkopolskie61-831 Poznań, pl. Wiosny Ludów 2
-
Consilo Finanse i Nieruchomości, Doradca Kredytowy
Doradztwo finansowe woj. małopolskie31-534 Kraków, Masarska 8 lok. 111