Materiał Partnera

Budowa wymarzonego domu – jak się za to zabrać?

Budowa wymarzonego domu – jak się za to zabrać?
Mawiają, że mężczyzna musi w ciągu swojego życia zrobić trzy rzeczy – posadzić drzewo, spłodzić dziecko i  zbudować dom. Choć w obecnych czasach pierwsze jest często pomijane, to dwie kolejne czynności trzymają się całkiem dobrze. Szczególnie o ostatniej marzą nie tylko mężczyźni – własny dom to symbol dobrobytu. Zanim jednak będzie można w nim zamieszkać, na śmiałków czekają projekty domów i prace budowlane. Warto im się najpierw przyjrzeć.

Tworzenie projektu – czas na własne oczekiwania

Projekt to pierwsza rzecz, o której należy pomyśleć. Zanim maszyny budowlane wjadą na teren działki i rozpocznie się kampania, której zwieńczeniem będzie okazałe domostwo dla całej naszej rodziny, musi zostać sporządzony – bez tego nic się nie zacznie. Zanim zwrócimy się do biura projektowego, dobrze przemyślmy kwestię naszych oczekiwań i potrzeb. Dzięki temu architekt zajmujący się rozrysowaniem naszego wymarzonego domu będzie świadomy, co powinien zaprojektować, by domownicy czuli się w budynku komfortowo i bezpiecznie. Często może się zdarzyć, że niektóre życzenia nie będą mogły zostać spełnione ze względu np. na przepisy prawne, ale warto się nie poddawać i poprosić o kolejne propozycje projektów domów – może jeden z nich okaże się tym jedynym.

Czy pozwolenie na budowę jest potrzebne?

Od 28 czerwca 2015 r. nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego. Wymagane jest jedynie zgłoszenie budowy, do którego potrzebne są 4 egzemplarze projektu architektoniczno-budowlanego. Po upłynięciu 30 dni od momentu zgłoszenia budowy domu, można przejść do prac budowlanych. Przy tym nie można zapomnieć o Dzienniku i Tablicy Budowy!

Wybór ekipy budowlanej

Jest to niezwykle ważne, ponieważ odpowiednio wykwalifikowani i doświadczeni fachowcy będą w stanie dostarczyć w końcowym efekcie dom, który będzie idealnie odpowiadał planom i nie będzie wykazywać żadnych nieprawidłowości. Wybierając odpowiednią ekipę budowlaną warto zwrócić na dwie rzeczy. Po pierwsze, czy działają w ramach firmy – wielu fachowców ze względu na oszczędność postanawiają działać „na czarno”, co może być niezwykle niebezpieczne dla klientów korzystających z ich usług. Brak umowy równa się brakowi faktycznego zobowiązania, co może spowodować niemałe straty. Druga sprawa – jaki zakres usług oferuje ekipa budowlana. W najlepszym położeniu mogą czuć się konsumenci, którzy natrafią na zespół fachowców oferujących przeprowadzenie i prac budowlanych, i prac wykończeniowych (np. Mirex z Warszawy). Powierzając pełen zakres robót jednej firmie pozbywamy się konieczności szukania kilku ekip, a przy tym otrzymamy najbardziej spójny efekt.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy