Artykuł sponsorowany

Ciekawe informacje o ubezpieczeniach na pojazdy mechaniczne

Ciekawe informacje o ubezpieczeniach na pojazdy mechaniczne

Każdy właściciel pojazdu mechanicznego zdaje sobie sprawę, że spoczywa na nim obowiązek zakupu OC. Co więcej, za każdy dzień zwłoki będzie nałożona na niego kara finansowa. Jej wysokość zależna jest od okresu, kiedy ubezpieczenie zostanie uregulowane. Warto jednak znać inne, mniej oczywiste fakty, jeżeli chodzi o polisę obowiązkową. Może się bowiem okazać, że część tych informacji nie jest znana, ale okaże się bardzo przydatna.

Auto sprowadzone z zagranicy

Coraz większa liczba osób decyduje się na sprowadzenie pojazdu z innego kraju. Jeżeli samochód ma ważne ubezpieczenie OC, które honorowane jest w Polsce, do momentu jego wygaśnięcia nie trzeba będzie martwić się o nową polisę. Aby móc jednak wjechać do kraju autem, które ubezpieczenia nie ma, potrzebne będzie OC. W tym przypadku dobrą ofertą może okazać się ubezpieczenie krótkoterminowe auta sprowadzonego. Do wyboru są trzy rodzaje takiej polisy ochronnej:

  • krótkoterminowe OC dla pojazdu wyrejestrowanego przez poprzedniego właściciela - polecane, jeżeli pojazd nie ma żadnego ubezpieczenia, a na dodatek zostało wyrejestrowane z zagranicy; wykupienie tej polisy powiązane jest również z koniecznością posiadania tablic tymczasowych,
  • krótkoterminowe OC dla pojazdu zakupionego od pośrednika - mowa tutaj o sprzedawcach, którzy pojazdy sprowadzają w celach komercyjnych; krótkoterminowa polisa przekazywana jest na ręce osoby, jaka zdecyduje się na własnościowy zakup auta,
  • krótkoterminowe OC dla pojazdu zarejestrowanego za granicą - polecane w przypadkach, kiedy pojazd ma ważne ubezpieczenie, jakie zostało wykupione za granicą; można wtedy wykupić samo ubezpieczenie na krótki czas w Polsce.

Warto zapytać bezpośrednio w towarzystwie ubezpieczeniowym o najkorzystniejszą opcję, aby możliwy był wjazd do kraju. Po dokonaniu wszystkich formalności, będzie trzeba pomyśleć o zakupie ubezpieczenia na cały rok.

Rekalkulacja OC na samochód

Kolejny temat, który jest mały znany, ale budzić może zainteresowanie wielu właścicieli pojazdów mechanicznych. Rekalkulacja pozwala na przeliczenie składki OC. Nie jest ona jednak dedykowana dla wszystkich. Można zdecydować się na nią tylko i wyłącznie wtedy, jeżeli pojazd kupowany jest od poprzedniej osoby. Do pojazdu "dołączona" jest również ochrona OC. Jeżeli poprzedni właściciel się zgodzi, można OC przepisać na siebie.

Rekalkulacja możliwa jest również wtedy, jeżeli chodzi o dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego. Wiele osób wykorzystuje ten fakt po to, aby wpłynąć na obniżenie składki ubezpieczeniowej. Na takie działanie warto postawić wtedy, jeżeli ma się do czynienia z młodym kierowcą, który właśnie zakupił swój własny pojazd. Można poprosić członków rodziny (np. mamę, tatę) o to, aby zgodzili się zostać współwłaścicielami danego pojazdu.

Pozostałe, niezbędne informacje o rekulkulacji (np. czy warto się na nią zdecydować) można znaleźć na https://www.ubezpieczeniaonline.pl/komunikacyjne/a/co-to-jest-rekalkulacja-oc-kiedy-bedzie-ci-sie-oplacala-a-kiedy-nie/507.html.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy