Materiał Partnera

Co mówi ustawa o kasach fiskalnych online?

Co mówi ustawa o kasach fiskalnych online?

Kasy fiskalne online pozwalają na zdalne przesyłanie danych dotyczących transakcji od razu do repozytorium prowadzonego przez Krajową Administrację Skarbową. Cel? Lepsze monitorowanie sprzedaży przez fiskusa i tym samym ograniczenie ewentualnych nadużyć. Co o kasach fiskalnych online mówi ustawa i co sprawiło, że w ostatnim czasie związanych jest z nią tyle niejasności?

Zmiana etapami

Przepisy dotyczące kas online weszły w życie wraz z dniem 1 maja 2019 roku. Ustawa ta wskazała, że wersje z elektronicznym zapisem kopii będą dostępne w sprzedaży tylko do końca 2022 roku. W związku z tym urządzenia starszego typu będą zastępowane stopniowo, właśnie przez kasy fiskalne online, czyli raportujące w czasie rzeczywistym. W pierwotnym rozporządzeniu było zawarte też zobowiązanie co do wcześniejszej wymiany kas w niektórych branżach. Część z tych terminów zostało jednak przesuniętych, na co wpłynęła pandemia COVID-19.

Harmonogram wprowadzania kas fiskalnych online

Zgodnie z ustawą, takie urządzenia wprowadziła już pierwsza grupa podatników, czyli branża paliwowa oraz motoryzacyjna. Od 1 lipca 2020 obowiązek ten miał dotyczyć branży hotelarskiej i gastronomicznej, a także sprzedawców węgla. Kolejno od 1 stycznia 2021 instalacja miała natomiast objąć m.in. przedsiębiorców branży budowlanej, a także fryzjerów, kosmetologów, lekarzy i prawników.

Pandemia sprawiła, że terminy te uległy zmianie. Dlatego też branża gastronomiczna, hotelarska oraz sprzedawcy węgla byli zobowiązani do wprowadzenia zmian dopiero od 1 stycznia 2021 roku. Natomiast lekarze, kosmetolodzy, prawnicy, fryzjerzy oraz świadczący usługi budowlane, mają czas do 1 lipca 2021 roku.

Ulgi na zakup kasy fiskalnej online

Zgodnie z ustawą, podatnicy mają możliwość skorzystania z ulgi na zakup takiego urządzenia. Ma to być 90 proc. ceny urządzenia netto, ale nie więcej niż 700 zł netto. W renomowanych sklepach, takich  jak TaniaKasa, przedstawiana jest cena brutto, czyli końcowa i bez dodatkowych kosztów, co znacznie ułatwia oszacowanie wydatków na zakup takiego urządzenia.

Jak widać, ustawa dotycząca kas fiskalnych online ulegała w ostatnim czasie kilku zmianom, w związku z pandemią COVID-19. Jeśli więc potrzebujesz dodatkowych informacji na temat tego typu urządzeń oraz chcesz dobrać je do specyfiki swojej działalności, skorzystaj z profesjonalnej pomocy.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy