Materiał Partnera

Co robić gdy kontrahenci spóźniają się z płatnościami?   

Co robić gdy kontrahenci spóźniają się z płatnościami?   

W dzisiejszych czasach coraz więcej przedsiębiorców zmaga się z kontrahentami, którzy nie dopełniają terminu płatności i nie regulują należności. W takiej sytuacji każda osoba fizyczna, a także firma może skorzystać z polubownych rozwiązań, które często są wystarczające do rozwiązania sporu. Co zrobić, gdy kontrahent spóźnia się z płatnościami i jak dochodzić do swoich praw? Sprawdźmy.

Jak poradzić sobie z niepłacącym kontrahentem?

W momencie, gdy kontrahent nie dokonał terminowego uregulowania zapłaty, wielu przedsiębiorców na samym początku decyduje się na polubowne załatwienie sprawy.

Polubowna forma dochodzenia roszczenia to inaczej windykacja przedsądowa, która zazwyczaj działa mobilizująco na dłużnika. - mówi specjalista z Kancelarii Prawno Finansowej MediatorLEX.pl w Częstochowie. - Przede wszystkim pozwala ona uniknąć sprawy sądowej, a tym samym kosztów i czasu poświęconego na postępowanie sądowe. Przedsiębiorcy najczęściej sprawę powierzają kancelariom, które zajmują się całym procesem zmierzającym do wypracowania kompromisu dla obu stron. Dzieje się to między innymi poprzez wysyłanie wezwań do zapłaty w formie smsów, maili lub pism, ale również negocjacji telefonicznych i bezpośrednich wizyt w domu lub w miejscu pracy dłużnika, w których trakcie wierzyciel skłania go do tego, aby dobrowolnie uregulował należność.

Ostatnim etapem przed skierowaniem sprawy do sądu jest wystosowanie wezwania do zapłaty przedsądowej wraz z informacją, że w przypadku braku otrzymania należności, wierzyciel skieruje sprawę na drogę postępowania sądowego. Podczas windykacji niezwykle ważną kwestię pełnią również działania podejmowane przez kancelarię, które mają na celu zebranie informacji na temat sytuacji finansowej dłużnika, a tym samym wykrycie sytuacji, w której mógłby on pozbywać się majątku, aby uniknąć spłaty zadłużenia.

Egzekwowanie należności od kontrahenta na drodze sądowej

W sytuacji, kiedy dłużnik nie reaguje na ponaglenia, a windykacja polubowna nie przyniosła zamierzonego efektu, następnym krokiem jest skierowanie sprawy do sądu. Niemniej jednak przed wstąpieniem na drogę sądową ważne jest, aby wystosować przedsądowe wezwanie do zapłaty, które będzie służyć jako dowód, na podstawie którego, wierzyciel próbował dojść do rozwiązania problemu w ramach windykacji przedsądowej i która nie przyniosła kompromisu.

Przekazanie sprawy do sądu rozpoczyna się od złożenia pozwu sądowego zawierającego m.in. opis całej sytuacji oraz podstawy odpowiedzialności dłużnika, dlatego też, aby pozew został przyjęty przez sąd, warto, aby jego przygotowanie powierzone zostało specjalistom w tym zakresie. Co więcej, profesjonalna pomoc prawna ma również możliwość reprezentowania wierzyciela na drodze sądowej, a tym samym pokierowania dalszym postępowaniem zmierzającym do uzyskania sądowego nakazu zapłaty, a następnie rozpoczęcia postępowania egzekucyjnego w celu wyegzekwowania należności.

Jak przyspieszyć windykację należności?

Wiele osób zmagających się z niepłacącymi kontrahentami decyduje się na samodzielne odzyskanie długu. Niestety proces ten często okazuje się czasochłonny, a co więcej nie zawsze przynosi zadowalający skutek. Z tego powodu dobrym rozwiązaniem okazuje się skorzystanie z usług kancelarii prawnej, której pomoc może okazać się skuteczna już na etapie prowadzenia polubownej windykacji. Mianowicie dzięki temu, że pracownicy kancelarii posiadają niezbędną wiedzę i umiejętności do prowadzenia negocjacji oraz mediacji wypracowanie kompromisu możliwe jest już na początkowym etapie dochodzenia roszczenia.

Warto również wspomnieć o tym, że specjaliści zbierają pełną dokumentację na temat sprawy na bieżąco, a także dzięki temu, że reprezentują wierzyciela na drodze postępowania sądowego, może pozwolić to nie tylko na szybsze uzyskanie wyroku i wyegzekwowanie należności, ale również stwarza przedsiębiorcom możliwość skupienia się na prawidłowym funkcjonowaniu swojej działalności bez konieczności poświęcania czasu na kwestie dotyczące odzyskania zobowiązań finansowych. 

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy