Materiał Partnera

Czy dokarmianie pszczół jest sprzeczne z naturalnym pszczelarstwem?

Czy dokarmianie pszczół jest sprzeczne z naturalnym pszczelarstwem?

Podobnie jak pies rozpoznaje swojego pana, tak i pszczoły wiedzą, że o nie dbasz. Rozpoznają Cię po zapachu. Więc hodowanie pszczół to budowanie wzajemnej więzi. One oddają Ci to, co mają najsłodszego. A Ty masz się nimi opiekować, strzec przed zagrożeniami i leczyć, gdy są chore. A przede wszystkim: musisz je karmić. Przecież nie chcesz zagłodzić Latających, Pasiastych Przyjaciółek.

Dlaczego i kiedy dokarmiać pszczoły?

Podstawowy, naturalny sposób, w jaki karmisz pszczoły, polega na zapewnieniu im zasobnej stołówki. Rozmieszczasz ule blisko pożytku, czyli miejsca, z którego pszczoły czerpią pokarm. Może to być obszar bogaty w drzewa i krzewy owocowe, las, pole obsiane gryką, łąki obfitujące w rośliny takie jak facelia błękitna, pszczelnik mołdawski, nostrzyk biały i żółty. Pszczółki będą stołować się od wczesnej wiosny do późnej jesieni.

Jednak w okresach newralgicznych, musisz dokarmić swoje zwierzęta. Nie po to, aby zakłócić naturalne życie pszczół, ale po to, aby je umożliwić. Robisz to przede wszystkim zimą oraz wczesną wiosną. Twoje Pasiaste Przyjaciółki potrzebują jedzenia dla siebie (są to „osóbki” ciężko pracujące) i dla swoich „małych” (dla czerwi). Głodne pszczoły nie będą wydajne, zaczną chorować, a w najgorszym razie – zginą. Dlatego zadbaj o pszczeli catering, np. w Firmie Holger Food, PokarmPszczeli.pl, produkującej pełnowartościowy pokarm dla pszczół.

Czym dokarmiać pszczoły?

Jaką ofertę gastronomiczną zamierzasz zaproponować swojej pasiece? Przede wszystkim sprawdź, by pokarm dla pszczół był dobrze zbilansowany, czyli by zawarte w nich cukry  wystąpiły w odpowiednich proporcjach. Najlepsze wyroby posiadają atesty weterynaryjne, są bezpieczne dla zwierząt i ludzi. Masz do dyspozycji:

  • syrop pszczelarski (pokarm płynny, będący mieszanką glukozy i fruktozy oraz innych cukrów), polecany szczególnie na zimę,
  • ciasto pszczele (pokarm stały, również składający się przede wszystkim z glukozy i fruktozy), polecany wczesną wiosną.

Silna pszczela rodzina potrzebuje na zimę około 18 kg syropu. Nie wolno Ci na nim oszczędzać! Zwyczajowo karmienie na zimę rozpoczynasz po 20 sierpnia, lecz jeśli miodobranie zakończyłeś w lipcu, catering dla pszczół otwierasz wcześniej.

Jest kilka technik podkładania pokarmu. Jeśli korzystasz z syropu, masz do dyspozycji szereg tzw. podkarmiaczek, czyli pojemników, które umieszczasz na górze ula. Można zaaplikować pszczołom pełną, zimową dawki prosto ze specjalnie przygotowanego wiadra, w którym kupuje się syrop. To bardzo wygodne rozwiązanie.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy