Materiał Partnera

Czy kupując leki w aptece internetowej można skorzystać z opieki farmaceutycznej?

Czy kupując leki w aptece internetowej można skorzystać z opieki farmaceutycznej?
Jednym z pomysłów na usprawnienie funkcjonowania służby zdrowia jest wdrożenie systemowej opieki farmaceutycznej. W sytuacji niedoboru lekarzy mogłoby to istotnie podnieść komfort leczenia pacjentów, zwłaszcza w przypadku uciążliwych, lecz stosunkowo łagodnych dolegliwości, które nie kwalifikują do szybszego przyjęcia na wizytę w placówce medycznej. Czy z opieki takiej można jednak będzie skorzystać, kupując leki w coraz popularniejszych aptekach internetowych? Apteka nie jest zwykłym sklepem, tak jak farmaceuta nie jest zwykłym sprzedawcą. Odpowiednie wykształcenie pozwala mu udzielać licznych porad związanych m.in. z dawkowaniem leków czy ich dostępnymi zamiennikami. Często też farmaceuci wskazują pacjentom możliwe rozwiązania, o ile dane schorzenie nie wymaga zastosowania np. leków na receptę lub konsultacji lekarskiej.

Przestrzeń do rozmów o stanie zdrowia

Infrastruktura aptek stacjonarnych niestety z reguły nie pozwala na zachowanie atmosfery intymności, tak potrzebnej do odbycia niektórych rozmów na temat stanu zdrowia, zwłaszcza w przypadku najbardziej wstydliwych dolegliwości. Tymczasem komunikacja na linii pacjent –  farmaceuta jest dla należytej opieki farmaceutycznej kluczowa. Problem ten w dużym stopniu może rozwiązać prowadzona przez pacjenta z domowego zacisza elektroniczna korespondencja z przedstawicielem apteki internetowej – takiej jak choćby APTEKA MIRO.

Kontrola przyjmowanych substancji

Tego rodzaju apteki są też w stanie zrealizować inny ważny postulat związany z ideą wprowadzenia opieki farmaceutycznej. Chodzi mianowicie o monitorowanie przyjmowanych przez pacjenta leków, zarówno tych przepisanych przez lekarza, jak i nabytych bez recepty. Często bowiem zdarza się, że ta sama substancja aktywna obecna jest w różnych preparatach, co grozi jej przedawkowaniem. Niektóre leki potrafią znosić też wzajemnie swoje działanie lub co gorsza, wchodzić ze sobą w szkodliwe dla zdrowia interakcje. Możliwość podglądu aptecznych zakupów dokonywanych przez pacjenta pozwoli farmaceucie skutecznie interweniować w takich sytuacjach, w wyniku czego leczenie będzie nie tylko skuteczniejsze, ale też bardziej bezpieczne. Informatyczne systemy aptek internetowych mogą istotnie ułatwić to zadanie.

Konkretna nadzieja na przyszłość

Problemem pozostaje jedynie brak koordynacji pomiędzy poszczególnymi aptekami. Sprawa jest stosunkowo prosta, jeśli pacjent ma swoje konto i zaopatruje się w leki wyłącznie w jednej z nich. Gdy jednak kupuje je w różnych miejscach, nie pomoże nawet zapis historii jego zakupów. Potrzebne jest więc coś w rodzaju scentralizowanej ewidencji, najlepiej połączonej z dokumentacją medyczną prowadzoną przez lekarzy. Choć celujące w to zagadnienie programy pilotażowe są już w opracowaniu, to skorzystanie ze wszystkich dobrodziejstw takiego rozwiązania wciąż jeszcze pozostaje dopiero przed nami.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy