Artykuł sponsorowany

Czy pracownicy administracyjno-biurowi muszą przechodzić badania lekarskie?

Czy pracownicy administracyjno-biurowi muszą przechodzić badania lekarskie?

Podjęcie każdej pracy zawodowej musi być poprzedzone badaniem lekarskim stwierdzającym brak przeciwwskazań do wykonywania danych czynności. Pracownicy administracyjno-biurowi podlegają zarówno badaniom wstępnym, jak i okresowym. Na czym one dokładnie polegają, jak często je wykonywać oraz gdzie można się umówić na takie badania? Odpowiadamy w artykule. 

Praca biurowa a zagrożenia dla zdrowia

Chociaż praca przy biurku wydaje się być mało obciążająca dla zdrowia, osoby wykonujące czynności zawodowe przy komputerze są narażone na wiele dolegliwości. Wielogodzinne siedzenie w tej samej pozycji i korzystanie z ekranu komputera po pewnym czasie może stanowić przyczynę różnych problemów zdrowotnych. Pracownicy biurowo-administracyjni są narażeni na: 

  • bóle kręgosłupa i szyi,

  • łzawienie oczu,

  • pogarszanie się ostrości widzenia,

  • bóle głowy.

Popularnym schorzeniem u osób często korzystających z komputera jest także zespół cieśni nadgarstka. Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się wyżej wymienionych objawów, kandydaci na dane stanowisko powinni przejść odpowiednie badania kwalifikujące ich do pracy.

Jakie badania muszą wykonywać pracownicy biurowi?

W ramach wstępnych badań lekarskich dla pracowników biurowych przewiduje się: 

  • kontrolę okulistyczną,

  • kontrolę kardiologiczną,

  • kontrolę laryngologiczną,

  • kontrolę neurologiczną,

  • analizę moczu i morfologię. 

Zaświadczenie wydawane jest po uzyskaniu diagnoz cząstkowych od lekarzy poszczególnych specjalizacji. Badania wstępne są wymagane dla wszystkich kandydatów zatrudnionych na umowę o pracę, chyba, że posiadają oni aktualne orzeczenie. Okresowe zaś należy powtarzać co 4 lata

Gdzie wykonać badania do pracy?

Z reguły badania lekarskie wykonuje się w placówce wskazanej przez pracodawcę. Jednak w przypadku badań okresowych nie zawsze tak jest. Należy wówczas szukać miejsc, w których przyjmuje lekarz medycyny pracy. W Jarocie jedną z przychodni, w której wykonuje się obowiązkowe badania lekarskie do pracy jest Niepubliczny zakład podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej MEDAN. Oprócz tego, można tam również zapisać się na badania krwi, psychologiczne i wiele innych. 

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy