Materiał Partnera

Czy układy plastyfikujące mogą być regenerowane?

Czy układy plastyfikujące mogą być regenerowane?

Układy plastyfikujące to główny element wchodzący w skład wytłaczarek i wtryskarek. Umożliwiają bezawaryjny przebieg obróbki tworzyw sztucznych za pomocą formowania wtryskowego. Podczas tego procesu to właśnie układy plastyfikujące odgrywają najważniejszą rolę. Co zrobić, gdy takie układy przestaną działać, jak należy?

Z czego składają się układy plastyfikujące?

Układy plastyfikujące zbudowane są ze ślimaka, cylindra i zaworu, który zamyka wtryskarki. Mogą różnić się od siebie budową, która zależy od rodzaju przetwarzanego przez układ materiału. Cylinder umożliwia ogrzewanie tworzywa, a ślimak jego uplastycznianie mieszając równocześnie składniki w jedną masę. Następnie masa zostaje wciśnięta do formy za pomocą specjalnej dyszy. Ślimaki oraz cylindry pracują w sposób ciągły, dlatego też może dochodzić do ich stopniowego zacierania się. Na szczęście układy plastyfikujące można poddawać regeneracji, która pozwala zwiększyć wydajność procesu i zniwelować ewentualne problemy ze stabilizacją ciśnień.

Na czym polega regeneracja układów plastyfikujących?

Regeneracja układów plastyfikujących to proces, który pozwala przywrócić pełną przydatność układu do pracy. Regenerowanie cylindrów zazwyczaj wykonywane jest za pomocą honowania lub tulejowania. Pierwszy rodzaj regeneracji to nic innego, jak powiększenie średnicy cylindra na skutek usunięcia i przeszlifowania jego warstwy wewnętrznej. W następnych etapach cylinder poddawany jest obróbce cieplno-chemicznej, aby przywrócić jego początkową twardość. Regeneracja za pomocą tulejowania polega natomiast na usunięciu warstwy wewnętrznej cylindra w miejscu, gdzie najbardziej się zużywa. Następnie warstwa ta zostaje zastąpiona jej tuleją. Pomimo tego, że układy plastyfikujące z czasem ulegają zużyciu, to warto jednak mieć świadomość, że części pochodzące od renomowanych dystrybutorów mogą posłużyć o wiele dłużej, niż te z nieznanego źródła. Dlatego też dystrybutor maszyn do tworzyw sztucznych firma Pol-Service z Rzeszowa oferująca układy plastyfikujące, cieszy się tak dużym uznaniem wśród Klientów poszukujących sprawdzonych elementów maszyn.

Dlaczego warto regenerować układy plastyfikujące?

Układy plastyfikujące to bardzo istotne elementy wtryskarek, które pozwalają ogrzewać i uplastyczniać materiał trafiający do maszyny. Są odpowiedzialne za wykonanie „najcięższej pracy” w tych urządzeniach, dlatego też należy je regularnie kontrolować. Jeśli zauważy się jakiekolwiek objawy świadczące o zużyciu tych elementów, warto skorzystać z pomocy profesjonalnego serwisu, który wymieni układ plastyfukujący lub go zregeneruje.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy