Materiał Partnera

Czy wynajem samochodu to dobra alternatywa dla leasingu?

Czy wynajem samochodu to dobra alternatywa dla leasingu?

Dla wielu przedsiębiorców samochód jest nie tylko wygodnym środkiem transportu, ale wręcz niezbędnym narzędziem pracy. Duża ich część nie jest w stanie jednak zakupić pojazdu z własnych oszczędności, dlatego powszechną praktyką jest korzystanie z leasingu. Nie jest to jednak jedyna możliwość, by móc na co dzień korzystać z auta. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest wynajem – czy może on być bardziej opłacalny od leasingu?

Wynajem i leasing – podobieństwa i różnice

Na pierwszy rzut oka leasing i wynajem samochodów są do siebie dość podobnymi usługami. W obu przypadkach podpisujemy z zewnętrzną firmą – leasingodawcą lub wypożyczalnią – umowę, na mocy której w zamian za comiesięczne opłaty w określonej wysokości możemy korzystać z należącego do firmy samochodu. Na tym jednak podobieństwa się właściwie kończą, różnic między obiema usługami można znaleźć znacznie więcej. Przede wszystkim – po spłaceniu wszystkich opłat ujętych w umowie, leasingowane auto staje się naszą własnością. W przypadku wynajmu po zakończeniu umowy użytkowany przez nas pojazd wraca do właściciela. Z drugiej strony opłaty leasingowe nie obejmują kosztów eksploatacyjnych auta, takich jak ubezpieczenie, serwisowanie i ewentualne naprawy czy choćby wymiana ogumienia – musimy je pokryć z własnej kieszeni. Inaczej jest w przypadku wypożyczalni, np. wypożyczalni busów. Jeśli w czasie trwania umowy auto ulegnie awarii, to jego właściciel, czyli wypożyczalnia ponosi koszt jej usunięcia. Nie płacimy również za ubezpieczenie, ani za inne koszty eksploatacyjne. Po zakończeniu umowy z wypożyczalnią możemy podpisać kolejną i zdecydować się na inne auto.

Czy wynajem może zastąpić leasing?

Wynajem staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem, co wynika z kilku jego istotnych zalet. Przede wszystkim – opłaty za wynajem są niższe, niż raty leasingowe za auto tego samego typu. Co prawda wraz z zakończeniem umowy nie stajemy się właścicielem pojazdu, jak w przypadku leasingu, zwróćmy jednak uwagę – leasingowane auto się starzeje. W momencie spłaty wszystkich rat ma już kilka lat, a więc jego wartość rynkowa jest niższa, niż suma, którą za nie zapłaciliśmy. Ponadto koszty jego eksploatacji stają się coraz wyższe. W przypadku wynajmu nie mamy tego problemu – jeśli nasza umowa się skończy, możemy podpisać z wypożyczalną nową na inny wóz.

- Jest to bardzo korzystne dla firm, które ze względów reprezentacyjnych potrzebują aut w bardzo dobrym stanie, nowych, a jednocześnie nie chcą się obciążać obowiązkiem sprzedaży wyeksploatowanego wozu ani ponosić dodatkowych kosztów, takich jak ubezpieczenia czy serwis – mówi przedstawiciel firmy Plaza Car - Ważnym plusem wynajmu jest to, że daje on nam kontrolę nad tym, jak długo chcemy korzystać z auta – możemy zdecydować się na wynajem na kilka miesięcy, jak i na kilka lat, a wysokość opłat jest tym mniejsza, im dłuższy okres wynajmu.

Podsumowując – wynajem auta to z pewnością atrakcyjna alternatywa dla leasingu, zapewniającą dużo większą swobodę w korzystaniu z auta i opłacalna, jeśli samochód potrzebny jest nam jedynie w relatywnie krótkich okresach.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy