Czym cechują się gaśnice proszkowe?

Gaśnica proszkowa jest najbardziej powszechnym rodzajem spośród dostępnych środków gaśniczych. Swoją popularność zawdzięcza m.in. dość uniwersalnemu zastosowaniu. Jest chętnie wykorzystywany zarówno przez profesjonalne jednostki straży pożarnej, jak i jako wyposażenie BHP w przeróżnych miejscach pracy i nie tylko. Więcej o charakterystyce gaśnic proszkowych w dalszej części artykułu.
Charakterystyka gaśnic proszkowych
Środek gaśniczy w gaśnicach proszkowych składa się przede wszystkim z węglanów lub fosforanów sodu w postaci specjalnego proszku. Po naciśnięciu dźwigni zawartość jest wyrzucana z cylindra za pomocą sprężonego niepalnego gazu (azotu lub dwutlenku węgla). Warto zatem podkreślić, że użycie gaśnicy proszkowej jest bardzo proste i intuicyjne. Uwolniony proszek gaśniczy ma działanie przerywające reakcję spalania w wyniku antykatalizy. Co więcej, ma zdolność odcinania dopływu tlenu (proszek pod wpływem wysokiej temperatury zaczyna się pienić), a także tłumienia płomieni poprzez strumień sprężonego gazu.
Nic zatem dziwnego, że gaśnice proszkowe są uznawane za jedne z najbardziej powszechnych i uniwersalnych rodzajów. Należy jednak zaznaczyć, że jak podkreślają m.in. specjaliści ze strażackiego sklepu internetowego Sprzęt-Poż – gaśnice proszkowe osiągają najlepszą efektywność przy odległości jednego metra od ognia. Zbyt daleki odstęp może być zatem za mało skuteczny przy gaszeniu, aczkolwiek podczas pożaru najważniejsze jest bezpieczeństwo człowieka – wobec tego 1 metr będzie optymalnym dystansem.
Jakie pożary najlepiej gasić gaśnicą proszkową?
Gaśnice proszkowe w zależności od oznaczeń mogą być dedykowane do pożarów z grupy A, B i C lub B, C. Symbole te opisują następujące przeznaczenie:
- gaśnice typu A – do gaszenia ciał stałych (np. drewno, papier);
- gaśnice typu B – do gaszenia ciał stałych, które mogą się topić, a także cieczy typu smar, oleje niespożywcze, farby itp.;
- gaśnice typu C – do gaszenia palących się gazów (np. metan czy acetylen).
Co więcej, za pomocą gaśnic proszkowych można gasić pożary urządzeń elektrycznych do 1000 V, jak również istnieją modele dedykowane przy urządzeniach z wyższym napięciem. Wobec tego ten rodzaj gaśnic może być wyposażeniem BHP np. w takich miejscach jak:
- hale przemysłowe, laboratoria, magazyny;
- placówki użyteczności publicznej (np. biura, szkoły, galerie handlowe, gabinety medyczne);
- pojazdy osobowe lub komunikacji miejskiej;
- garaże, piwnice, kotłownie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Kancelaria Doradcy Podatkowego Biuro Rachunkowe Marta Zielińska
Doradztwo podatkowe woj. podlaskie17-100 Bielsk Podlaski, Kazimierzowska 4A
-
Mariusz Dyczkowski Kancelaria prawna i podatkowa
Doradztwo podatkowe woj. małopolskie30-415 Kraków, Wadowicka 8a
-
Bilans-Plus Kancelaria doradztwa podatkowego
Doradztwo podatkowe woj. zachodniopomorskie71-047 Szczecin, Hrubieszowska 48
-
Delta Kancelaria Podatkowo - Księgowa Sp. z o.o.
Doradztwo podatkowe woj. małopolskie30-415 Kraków, Bonarka 21