Materiał Partnera

Czym charakteryzuje się stal 21HMF?

Czym charakteryzuje się stal 21HMF?
Stal to ceniony materiał konstrukcyjny, od wieków wykorzystywany do budowy różnego rodzaju obiektów oraz produkcji maszyn i urządzeń. Zaletą stali jest fakt, że dostępna jest ona w różnych gatunkach odpowiadających różnym zastosowaniom. Dzięki dobraniu odpowiednich dodatków stopowych można uzyskać wysokiej jakości materiał o konkretnym przeznaczeniu, czego przykładem jest typ 21HFM.

Właściwości stali 21HMF

Jakie cechy posiada stal 21 HMF? Na to pytanie odpowiada specjalista reprezentujący dystrybutora stali energetycznej – Firmę POLMET z Tarnowskich Gór:
Stal typu 21HMF należy do grupy materiałów konstrukcyjnych o specjalnym przeznaczeniu – są to stale kotłowe dedykowane dla pracy w podwyższonych temperaturach. W tej grupie dominują stale z dodatkami stopowymi, takimi jak chrom lub molibden. Taki skład stali kotłowych sprawia, że są one bardziej odporne na utlenianie i pełzanie. Dzięki tym właściwościom stal konstrukcyjna 21HMF, a także jej odpowiedniki, takie jak 21CrmoV5-7, doskonale sprawdza się w trudnych warunkach pracy, gdzie wymagane są materiały konstrukcyjne o wysokiej odporności na podwyższone temperatury. Warto zaznaczyć, że stal 21HMF posiada ograniczanie związane z możliwością spawania i zgrzewania, nadaje się za to doskonale jako materiał do produkcji odpowiedzialnych części maszyn i urządzeń.
Tego typu stal dostępna jest w formie prętów zarówno walcowanych, jak i kutych, a także ciągnionych oraz odkuwek i blach.

Zastosowanie stali 21HMF

Dzięki swoim właściwościom, stal 21HMF wykorzystywana jest jako materiał konstrukcyjny do produkcji elementów maszyn, które powinna wyróżniać wysoka trwałość i niezawodność w obliczu pracy w podwyższonych temperaturach. Mowa tu w szczególności o urządzeniach dla branży energetycznej, a także chemicznej, gdzie wymagana jest najwyższej jakości stal kotłowa. Stal 2iHMF wykorzystywana jest do produkcji części turbin, kotłów i innych urządzeń pracujących w temperaturze powyżej 500°C, takich jak:
  • Elementy złączne – śrubki, np. szpilkowe, nakrętki, sworznie;
  • Inne części maszyn, np. rozpórki, wały, kołki, tarcze, w tym elementy wirników;
  • Elementy zbiorników ciśnieniowych oraz pokrywy;
  • Zawiesia, części rur, np. łączniki i kołnierze;
  • Podkładki dystansowe i inne.
Szczególne właściwości stali kotłowej typu 21HFM sprawiają, że jest ona jednym z najbardziej pożądanych materiałów konstrukcyjnych w energetyce i wszędzie tam, gdzie produkowane są maszyny przeznaczone do pracy w podwyższonej temperaturze.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy