Materiał Partnera

Czym jest transmisja danych GPON?

Czym jest transmisja danych GPON?
Intensywny rozwój usług teleinformatycznych zwiększa zapotrzebowanie przesyłowe sieci, co z kolei powoduje konieczność tworzenia sieci nowej generacji. Odpowiedzią na to zapotrzebowanie jest GPON – czyli Gigabit Passive Optical Network. To sieć optyczna o prędkości transmisji, która osiąga nawet 2,4 – 40 Gbit/s. Jakie są zalety sieci GPON? Sieć GPON to tak naprawdę infrastruktura optyczna, czyli transmisja danych za pomocą światłowodów. Sieć ta funkcjonuje w światłowodowej architekturze dostępowej zwanej FTTH. Przy czym odróżniamy dwa rodzaje tej architektury – FFTH punkt oraz FTTH PmP – punkt-wielopunkt. Zazwyczaj GPON stosuje się w architekturze FTTH PmP. Należy również dodać, że istnieją różne wersje architektury FTTH, dlatego często mówimy o usłudze FTTX (Fiber-to-the x), czyli szerokopasmowego systemu telekomunikacyjnego skierowanego do firm oraz użytkowników domowych (np. FTTB – Fiber to the bulding, FTTC – fiber to the curb.

Charakterystyka transmisji danych GPON

W technologii GPON występują trzy podstawowe elementy OLT, Splitter i ONT. Urządzenia  OLT (Optical Line Termination po stronie operatora) oraz ONT (Optical Network Termination po stronie odbiorcy) to urządzenia aktywne. Natomiast Splitter jest urządzeniem pasywnym. Dzięki dużym możliwościom przesyłowym i niezawodności, sieć GPON to rozwiązanie dedykowane przede wszystkim instytucjom, firmom i klientom indywidualny, którzy potrzebują szybkich i niezawodnych usług telekomunikacyjnych. Szczególnie popularne jest jej zastosowanie w biurach, ponieważ zapewnia dostęp do szybkiego Internetu dla wszystkich pracowników. Jak dodaje pracownik firmy teleinformatycznej Sprint:
Atutem sieci GPON jest też możliwość przeprowadzania wielu połączeń w oparciu o jeden światłowód. W tym celu operator umieszcza w bloku, studzience albo innych elementach infrastruktury obok odbiorców tzw. spliter, czyli rozdzielacz sygnału, pozwalający na jego rozproszenie na 34, 64 albo 128 odbiorców.
Sieć GPON wymaga odpowiedniego przygotowania i precyzyjnej pracy inżynieryjnej. Trzeba nie tylko zabezpieczyć włókna światłowodowe, ale także wszystkie elementy sieci – (studzienki, drop-boxy, skrzynki rozdzielcze).

Zalety GPON

Sieć GPON daje możliwość dostarczenia infrastruktury do przesyłu danych o błyskawicznym transferze sięgającym nawet do 40 Gbit/s. Pozwala to zaspokoić zapotrzebowanie odbiorców korzystających z Internetu, telewizji i telefonii cyfrowej. Atutami GPON są m.in.:
  • możliwość aktywowania usług w dowolnej chwili,
  • stabilne działanie sieci, niezależne od warunków atmosferycznych (dzięki wykorzystaniu światłowodów),
  • możliwość uzyskania dużych prędkości przesyłowych, co pozwala równocześnie ściągać dane, oglądać TV, pracować itd.
Na zakończenie należy dodać, że GPON to technologia, która pozwala zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na moce przesyłowe sieci, dzięki doprowadzeniu światłowodu do domu odbiorcy końcowego. Jest to obecnie jeden z najlepszych sposobów na znaczne zwiększenie możliwości transferowych, dlatego sieć GPON staje się coraz popularniejsza i jest intensywnie rozwijana.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy