Materiał Partnera

Czynniki wpływające na wysokość kredytu hipotecznego

Czynniki wpływające na wysokość kredytu hipotecznego
Kupno mieszkania lub zbudowanie własnego domu to inwestycja wykraczająca poza możliwości finansowe większości obywateli. Dlatego bardzo często na ich realizacje zaciągane są kredyty hipoteczne. Warto wiedzieć, co wpływa na wysokość pożyczki.

Różne rodzaje czynników

Wysokość kredytu na zakup mieszkania lub innej nieruchomości jest uzależniony od bardzo wielu czynników, ponadto każdy bank posiada pewne własne reguły udzielania pożyczek – z tego powodu trudno samemu dokładnie oszacować, na jaką kwotę mamy realną szansę. Czynniki te możemy podzielić na zewnętrzne oraz osobiste.

Sytuacja finansowa kredytobiorcy

Wysokość kredytu w dużej mierze zależy od naszej sytuacji finansowej. Banki zwracają uwagę nie tylko na wysokość naszych dochodów – bardzo istotne jest również to, w jaki sposób zarabiamy na życie, a więc czy jesteśmy zatrudnieni na podstawie umowy o prace, na umowie na czas określony, czy może prowadzimy własną działalność gospodarczą. Duże znaczenie mają również nasze dotychczasowe zobowiązania finansowe oraz nasz historia współpracy z bankiem – mamy wyższe szanse uzyskać kredyt od banku, którego klientem już jesteśmy, nie mamy długów i regularnie dokonywaliśmy wpłat.

Wiek kredytobiorcy

Kredyty hipoteczne zaciąga się na okres wielu lat, dlatego im starsi jesteśmy tym trudniej będzie nam uzyskać wysoką kwotę kredytu. Banki chcą mieć pewność, że będziemy w stanie spłacać raty do końca trwania umowy.

Cena nieruchomości

Niezależnie czy zamierzamy nabyć dom, mieszkanie czy działkę budowlaną, nasza nieruchomość stanowi zastaw pod kredyt hipoteczny, czyli zabezpieczenia dla banku, że spłacimy swoje zobowiązania. Wartość nieruchomości musi być zbliżona do wysokości kredytu.

Wysokość oprocentowania raty

Generalna zasada mówi, że im niższe oprocentowanie, tym większą kwotę kredytu jesteśmy w stanie uzyskać. Warto jednak pamiętać, że oprocentowanie może zmieniać się już w czasie spłacania kredytu.

Wysokość wkładu własnego

Aby uzyskać kredyt na zakup lub budowę nieruchomości, musimy dysponować pewną sumą własnych oszczędności. Im większy wkład własny, tym niższe raty kredytu oraz niższe oprocentowanie. Od 2014 roku obowiązujące przepisy stwierdzają, że wkład własny musi wynosić co najmniej 5% wartości nieruchomości. Wkładem własnym mogą być nie tylko nasze oszczędności, ale również między innymi wartość działki, którą zakupiliśmy pod budowę domu lub dofinansowania z programów rządowych Jeśli rozważamy kupno nowego mieszkania w Warszawie, warto zainteresować się osiedlem Trio Shiraz na Bielanach. W trzech nowoczesnych, ekologicznych mieszkaniach znajdziemy lokalne w dobrych cenach.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy