Materiał Partnera

Dlaczego buraki pastewne to dobry materiał paszowy?

Dlaczego buraki pastewne to dobry materiał paszowy?

Rośliny pastewne są uprawiane w czystym siewie lub jako mieszanki na paszę. Odznaczają się one stosunkowo dużą masą otrzymywaną z jednostki powierzchni. Muszą mieć również korzystny skład chemiczny pod względem wartości odżywczych. Uprawa tego rodzaju roślin ma ogromne znaczenie w gospodarstwach, które nie dysponują trwałymi użytkami zielonymi lub ich powierzchnia jest stosunkowo mała.

Charakterystyka roślin pastewnych

W Polsce rośliny pastewne uprawia się coraz rzadziej. Wiąże się to ze spadkiem pogłowia zwierząt gospodarskich, a także tym, że coraz częściej w ich żywieniu stosowane są pasze konserwowane. Trzeba jednak wiedzieć, że produkcja własnych pasz ma ogromny wpływ na wielkość produkcji zwierzęcej, a także na poniesione koszty chowu. Dzięki hodowli roślin pastewnych zwierzęta mają stały dostęp do zbilansowanego, naturalnego oraz doskonale dobranego źródła pożywienia.

Jedzenie przeznaczone dla zwierząt, które jest wytwarzane z tego rodzaju roślin musi mieć odpowiedni poziom strawności i właściwy stosunek białka do składników energetycznych. Powinno także zawierać wystarczającą ilość energii oraz odpowiednie dla danego zwierzęcia składniki mineralne czy witaminy. Główne źródło paszy pochodzenia roślinnego stanowią użytki zielone, produkty uboczne przemysłu rolnego, czyli wysłodki buraczane i melasa oraz uprawa roślin pastewnych.

Na cele paszowe mogą być przeznaczone także inne gatunki roślin uprawnych, na przykład: zboża, ziemniaki, buraki, marchew czy rośliny oleiste – mówi pracownik firmy Małopolska Hodowla Roślin. 

Buraki pastewne jako materiał paszowy

Buraki pastewne są bardzo dobrym surowcem na paszę dla zwierząt hodowlanych. Przede wszystkim cechują się właściwościami, które sprawiają, że są one doskonałym uzupełnieniem treściwych pasz przeznaczonych dla bydła oraz trzody chlewnej. Ponadto burak pastewny ma przyjemny smak oraz jest soczysty, co sprawia, że chętnie zjadają go nawet konie czy owce, które są dość wybrednymi zwierzętami.

Burak pastewny stanowi doskonałe źródło energii, a także jest składnikiem zdrowej, uniwersalnej i dobrze zbilansowanej diety zwierząt hodowlanych. Główną zaletę tych roślin stanowi to, że mają zdolność do poprawy wchłaniania wartości odżywczych z innych pokarmów. Buraki pastewne często stanowią alternatywę dla ziemniaków, które są ważnym elementem paszy dla trzody chlewnej.

W Krajowym Rejestrze można znaleźć aż 18 odmian buraków pastewnych, które dzielą się na buraki jednokiełkowe i buraki wielokiełkowe. Ich odmiany różnią się między sobą barwą oraz kształtami korzenia, a także stopniem zagłębienia w ziemi. Przed zakupem konkretnej odmiany trzeba zapoznać się z jej właściwościami.

Buraki pastewne z powodzeniem są wykorzystywane przez hodowców do karmienia zwierząt. Mają dużo zalet, co powoduje, że stają się coraz popularniejszym wyborem.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy