Dlaczego regularna analiza składu chemicznego kamienia kotłowego jest tak istotna?

Spis treści
- Czym jest kamień kotłowy?
- Dlaczego kamień kotłowy jest szkodliwy?
- Metody analizy składu chemicznego kamienia kotłowego pozwalające zapobiec awariom
Jakość wody ma ogromne znaczenie nie tylko dla naszego zdrowia, ale także przemysłu i funkcjonowania w nim wszelkiego rodzaju instalacji, w których jest ona czynnikiem grzewczym. Jej zbyt duża twardość może bowiem doprowadzać do powstawania kamienia kotłowego, a w efekcie uszkodzenia samych kotłów. Aby zapobiec wszelkim awariom, warto więc regularnie przeprowadzać analizę składu osadu kotłowego.
Czym jest kamień kotłowy?
Kamień kotłowy to trudno rozpuszczalny osad, który wytrąca się z obecnych w wodzie soli wapnia oraz magnezu pod wpływem wzrostu temperatury, a następnie pokrywa elementy kotłów grzewczych, jednak nie tylko. Kamień kotłowy może bowiem występować na wszystkich elementach instalacji, a także urządzeniach służących do podgrzewania ciepłej wody użytkowej zarówno w gospodarstwach domowych, jak i zakładach przemysłowych związanych np. z branżą tekstylną, spożywczą czy też galwanizacyjną. Co istotne do powstawania kamienia kotłowego dochodzi nawet w przypadku kiedy woda zostanie podgrzana do temperatury zaledwie około 40 stopni Celsjusza.
Przeczytaj również: Optymalizacja kosztów firmy poprzez współpracę z biurem rachunkowym
Dlaczego kamień kotłowy jest szkodliwy?
Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na wykonanie analizy kamienia kotłowego, gdyż zdaje sobie sprawę, ze związanej z jego powstawaniem szkodliwości dla kotłów grzewczych, a także ich instalacji. Zwiększające się wraz z czasem ich narastanie doprowadza bowiem do utrudnionego oddawania ciepła przez urządzenia, przez co w efekcie muszą one zużywać nawet do 25% więcej paliw, co z kolei wpływa na wzrost kosztów przedsiębiorstw.
Przeczytaj również: Komu powierzyć prowadzenie ksiąg handlowych firmy?
Dodatkowo działa on także niszcząco na elementy, na których występuje, doprowadzając do ich przegrzewania się, uszkodzeń w wyniku powstających naprężeń cieplnych, a niekiedy nawet korozji. Przez co ich żywotność jest znacznie skrócona, a awaryjność zwiększona.
Metody analizy składu chemicznego kamienia kotłowego pozwalające zapobiec awariom
Kamień kotłowy może być analizowany na dwa sposoby, przez placówki takie jak akredytowane laboratorium ESC Global. Pierwszy z nich pozwala bowiem na określenie zawartości znajdujących się w nim pierwiastków, takich jak m.in. magnez, potas, wapń, ołów czy też glin, natomiast analiza TOC dla kamienia kotłowego pozwala określić zawartość w nim węgla ogólnego oraz organicznego i nieorganicznego.
Dzięki tym informacjom zlecający badania mają więc możliwość zastosowania odpowiednich metod uzdatniania wody, dopasowanych do przyczyn powstawania kamienia kotłowego, które wyeliminują go, a tym samym wynikające z niego konsekwencje.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Bur Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o.
Doradztwo podatkowe woj. mazowieckie05-220 Zielonka, prym. Wyszyńskiego 7H lok. 1
-
Consilo finanse i nieruchomości, doradca kredytowy
Doradztwo finansowe woj. małopolskie31-534 Kraków, Masarska 8 lok. 111