Materiał Partnera

Dlaczego warto zwrócić uwagę na badania okien?

Dlaczego warto zwrócić uwagę na badania okien?
Na badania okien warto zwrócić uwagę z kilku powodów. Po pierwsze dzięki nim będziemy mieli pewność, że zakupione okna rzeczywiście charakteryzują się najwyższą jakością. Ważne są czynniki wodoszczelności oraz przepuszczalności powietrza. Nie lekceważmy badań okna, gdyż to właśnie ten element konstrukcji budynku ma decydujące znaczenie dla wielkości strat ciepła w budynku. Dlaczego jeszcze badania te są tak ważne? Badania okien umożliwiają ocenę jakości stolarki okiennej, jej poprawnego montażu oraz osadzenia w otworze okiennym. W Polsce można wyróżnić dwa rodzaje badań okien: mobilne oraz termowizyjne. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Badania mobilne

Badania mobilne mają na celu zbadanie dwóch współczynników: przepuszczalności wiatru oraz wodoszczelności. W pierwszym przypadku wykorzystuje się komorę ciśnieniową, czyli urządzenie symulujące oddziaływanie wiatru, wiejącego z prędkością około 112 km/h. W ten sposób potwierdza się klasę szczelności okna. Najbardziej pożądaną jest klasa 4; okna tej klasy przy wymienionych wyżej parametrach przepuszczają zaledwie około 3m3 powietrza. Drugi współczynnik to wodoszczelność. Mierzy się ją poprzez ciągłe i jednostajne nawadnianie połączenia okna z ościeżem za pomocą zraszaczy przez 15 minut. W tym czasie ze zraszaczy wydostaje się 8 litrów wody na minutę. Przez kolejny kwadrans poddaje się okno działaniu ciśnienia 600Pa. Jeśli do wnętrza nie dostała się woda, nie ma wilgoci ani przecieków, oznacza to, że okno pozytywnie przeszło testy. Okna, które przeszły pozytywnie wszelkiego rodzaju badania, oferuje swoim klientom producent okien Plastixal.

Badania termowizyjne

Badania okien można przeprowadzić także za pomocą kamery termowizyjnej. Tego typu pomiary pozwalają wykryć wady produkcyjne oraz ocenić jakość ich montażu. Przeprowadza się je w warunkach jesienno-zimowych, gdy temperatura nie przekracza +5 stopni. Warto się o nie pokusić, gdyż wykryją takie usterki, jak wady zestawów szybowych, objawiające się nieszczelnościami oraz zbyt małą grubością szyb i odległościami między nimi w stosunku do powierzchni okna, a także zlokalizują wadliwe osadzenie szyby w ramie okiennej. Badania termowizyjne pozwolą nam wyjaśnić przyczyny ubytków ciepła, poprzez wskazanie nieszczelności między skrzydłem okna a ościeżnicą, spowodowanej deformacją uszczelki, niewłaściwym montażem lub nieprawidłową regulacją. Jeśli badania wykażą nieprawidłowe osadzenie okna w przegrodzie lub nieszczelności, mogą stać się podstawą do reklamacji produktu, dlatego warto zwrócić na nie uwagę.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy