Dokumenty niezbędne do zawarcia umowy leasingowej

Planujesz wziąć przedmiot w leasing? Zapewne zastanawiasz się, jak wygląda procedura udzielania tego finansowania, a przede wszystkim – jakie są wymagane dokumenty. Ich lista różni się w zależności od rodzaju leasingu: uproszczony czy standardowy. Wychodzimy naprzeciw i przedstawiamy listę dokumentów niezbędnych do zawarcia umowy leasingowej zarówno w przypadku procedury uproszczonej, jak i pełnej.
Słowem wstępu – czym jest leasing?
Jak tłumaczy specjalista z firmy AutoNaFirmę: Leasing to rodzaj stosunku cywilnoprawnego. W najprostszym ujęciu, metoda polega na zawarciu umowy pomiędzy dwoma stronami: leasingodawcą, nazywanym finansującym i leasingobiorcą, nazywanym korzystającym. Leasingodawca oddaje daną rzecz w użytkowanie leasingobiorcy na ściśle określony czas, w zamian za ustalone opłaty. Jest to jedna z najpopularniejszych metod finansowania środków trwałych. Kluczem jest jednak ustalenie korzystnych warunków umowy. Od lat pomagamy w tym naszym klientom w poszukiwaniu najlepszych ofert. Przy odpowiedniej znajomości rynku leasing naprawdę może być strzałem w dziesiątkę nie tylko dla przedsiębiorców, ale i osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej.
Procedury uproszczone
W leasingu uproszczonym leasingodawca nie wymaga przedstawienia dokumentacji finansowej. Ograniczona ilość formalności jednocześnie przekłada się na szybkość udzielania świadczenia (nawet w dniu złożenia wniosku). Dokumenty potrzebne do wzięcia leasingu w formie uproszczonej:
· Dokument potwierdzający tożsamość (np. dowód osobisty) i jego ksero,
· Dowód osobisty współmałżonka i dokument rozdzielności majątkowej (przedsiębiorcy odpowiadający majątkiem prywatnym – nie każda firma leasingowa tego wymaga),
· Wniosek leasingowy.
Procedury standardowe
W przypadku, kiedy z różnych przyczyn nie ma możliwości skorzystania z procedur uproszczonych, udzielany jest leasing pełny, czyli standardowy. Najczęściej dotyczy to firm z krótką historią oraz w momencie, kiedy leasing dotyczy mało popularnych lub wyjątkowo kosztownych przedmiotów. Wówczas, poza dokumentami wymienionymi powyżej (wymaganymi w procedurze uproszczonej) wymagane będą równie:
· Zaświadczenie z US i ZUS o niezaleganiu z opłacaniem składek,
· Dokumenty PIT lub CIT,
· Zaświadczenie o przychodach i dochodach z ostatnich 12 miesięcy,
· W przypadku przedsiębiorstw sporządzających sprawozdania finansowe – bilans i rachunek zysków i strat.
Często firmy leasingowe wymagają również:
· Odpis z KRS,
· Zaświadczenie o przyznanym numerze REGON/NIP,
· Wpis do ewidencji działalności gospodarczej CEIDG.
Pamiętaj! To, jakie dokumenty będą ostatecznie potrzebne do otrzymania leasingu nowego samochodu, jest zależne od danej firmy leasingowej, z którą zamierzasz podpisać umowę. Zanim zdecydujesz się na podjęcie ostatecznej decyzji – zapoznaj się z zasadami funkcjonującymi w danym punkcie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Praca Bolt Uber FreeNow - Wynajem samochodów - Ocean Drive Park
Praca tymczasowa - agencje woj. kujawsko-pomorskie85-219 Bydgoszcz, Nakielska 45 lok. 8
-
Jerzy Marian Lipa Doradca podatkowy
Doradztwo podatkowe woj. łódzkie95-070 Aleksandrów Łódzki, Piotrkowska 29/31 lok. 16