Dostawy kruszyw hutniczych. Znaczenie logistyki dostaw

Kruszywa hutnicze są surowcem, który jest niezbędne do wytworzenia odpowiednich stopów metali, które potem w procesie dalszej obróbki wykorzystywane są w różnych gałęziach przemysłu. Można zatem powiedzieć, że transport kruszyw hutniczych niesie ze sobą konieczność posiadania sprzętu, który zabezpieczy odpowiednią logistykę dostaw kruszywa. Za ten aspekt odpowiedzialni są ludzie pracujący w łańcuchu logistyki dostaw.
Jakie kruszywa przewożone są w ramach łańcucha dostaw?
Dzisiejszy przemysł wyróżnia kilka rodzajów kruszywa w szczególności:
- kruszywa drobne, o wymiarach ziarna do 4 mm,
- kruszywa grube, których ziarno przekracza 4 mm średnicy,
- wypełniacze o ziarnach mniejszych niż 0,063 mm,
- kruszywa mieszane (naturalne oraz o uziarnieniu ciągłym).
Z uwagi na fakt, że struktura kruszyw jest luźna i sypka, materiał ten jest trudny w transporcie. Źle zabezpieczony ładunek może zsypywać się z naczepy i w powodować straty materiałowe, a także powodować zagrożenie dla kierowcy i innych użytkowników drogi. Dlatego osoby pracujące w logistyce muszą umiejętnie dobierać współpracowników, żeby zminimalizować ryzyko poniesienia strat. Odpowiednio zorganizowany łańcuch dostaw to umiejętne zarządzanie posiadanym sprzętem, ale również wykorzystywanie odpowiednich narzędzi i planowanie tras przejazdu.
Organizacja transportu
Polskie przepisy prawne bardzo jasno precyzują regulacje związane z transportem różnego rodzaju kruszywa w tym kruszywa hutniczego. Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym w art. 61 § 6 „ładunek sypki może być umieszczony tylko w szczelnej skrzyni ładunkowej, zabezpieczonej dodatkowo odpowiednimi zasłonami uniemożliwiającymi wysypywanie się ładunku na drogę”. Z kolei w art. 2 § 1 czytamy, że „ładunek na pojeździe umieszcza się w taki sposób, aby (…) nie naruszał stateczności pojazdu”. Widać wyraźnie jak wiele wysiłku włożył ustawodawca w odpowiednie zabezpieczenie logistyki kruszywa hutniczego. Zapytaliśmy eksperta z Ekoprod Sp. z o.o. o to, jak na co dzień firmy realizują obowiązki prawne? Powiedział nam, że konieczne jest posiadanie niezbędnego zaplecza technicznego w postaci pojazdów ciężarowych, stosownych naczep jak również ciężkiego sprzętu, który gwarantuje szybki załadunek i rozładunek. Ponadto konieczna jest organizacja punktów odbioru, które zazwyczaj mieszczą się gdzieś blisko bocznic kolejowych z uwagi na to, że transport kolejowy odgrywa kapitalne znaczenie w transporcie kruszywa hutniczego.
Oprócz tego wiele firm decyduje się na opracowanie zasad bezpieczeństwa i procederów zabezpieczania ładunku. Celem ułatwienia sobie pracy warto również pomyśleć o samochodach samowyładowczych, które nie tylko ułatwiają przewóz, ale i skracają czas potrzebny załadunek oraz rozładunek kruszywa.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Krystyna Cieśla Doradztwo podatkowe
Doradztwo podatkowe woj. pomorskie82-440 Dzierzgoń, Traugutta 10b lok. 22
-
Katarzyna Selin Kancelaria doradcy podatkowego
Doradztwo podatkowe woj. pomorskie81-364 Gdynia, 10 Lutego 21 lok. 4D
-
Global Financial Network Grzegorz Gruszka
Doradztwo finansowe woj. śląskie43-384 Jaworze, Wiosenna 256
-
Kancelaria Doradcy Podatkowego Biuro Rachunkowe Marta Zielińska
Doradztwo podatkowe woj. podlaskie17-100 Bielsk Podlaski, Kazimierzowska 4A