Materiał Partnera

Drewno jako idealny materiał do produkcji opakowań transportowych

Drewno jako idealny materiał do produkcji opakowań transportowych

Drewno oczywiście jest materiałem niezwykle uniwersalnym, o wielu rozmaitych zastosowaniach, a opakowania transportowe są tylko jeden z przykładów pokazujących to, jak jest ono wykorzystywane. Niemniej to właśnie ten przypadek pozwala dostrzec najcenniejsze zalety tego surowca, a więc przede wszystkim jego wysoką odporność mechaniczną, trwałość i sprężystość; natomiast w kontekście ochrony środowiska opakowania produkowane z tego naturalnego materiału są wręcz bezkonkurencyjne.

Trwałe opakowania z drewna

Wiemy, rzecz jasna, że na świecie produkowane są najróżniejsze opakowania z wielu rozmaitych materiałów, lecz, pomijając jakieś przypadki bardzo specjalne, te najtrwalsze, te, które najlepiej chronią transportowane produkty, maszyny, czy urządzenia, wykonywane są z drewna. Na tym polu  drewno wygrywa zdecydowanie konkurencję z wszelkimi metalowymi lub syntetycznymi materiałami. Większość opakowań transportowych, także tych z drewna, wykonywana jest w pewnych standardowych, często znormalizowanych rozmiarach i przeważnie w długich seriach. Przewaga drewna polega na tym, że można z niego produkować w bardzo prosty sposób nietypowe opakowania transportowe dla pojedynczych zastosowań. Drewniane deski, belki, czy sklejki można bez trudu przycinać do żądanych wymiarów, a z wykonanych z nich elementów szybko zbudujemy dowolnych rozmiarów transportową skrzynię. Opakowania drewniane mimo swej solidnej i trwałej konstrukcji, można stosunkowo łatwo rozebrać, bez uszkadzania poszczególnych ich części i ponownie później wykorzystać. O innych zaletach drewna w kontekście logistyki transportowej opowiadali nam specjaliści z firmy JAREMAR z Chorzowa.

Drewno ułatwia i usprawnia logistykę transportową

Powiedzieliśmy co nieco już o skrzyniach, kontenerach i ogólnie o innych opakowaniach z drewna ułatwiających przewożenie towarów i chroniących je przed uszkodzeniami. Jednak logistyka transportowa to nie tylko samo przewożenie produktów, lecz także ich składowanie, ładowanie i  rozładowywanie. Wręcz genialnym narzędziem, znakomicie ułatwiającym wykonywanie tych wszystkich operacji są drewniane palety; dzięki nim można przy użyciu wózków widłowych bez większego wysiłku przemieszczać wielusetkilogramowe ładunku bez konieczności ich ręcznego przeładowywania. Tym sposobem można na przykład bardzo szybko umieścić na wysokim regale, w kontenerze lub na samochodzie cały sztapel kilkudziesięciu worków z cementem, kostki brukowej cegły lub każdego innego towaru. Oczywiście na takich paletach można stawiać także jakieś maszyny i inne urządzenia lub też całe drewniane skrzynie transportowe wraz z ich zawartością.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że wielu producentów specjalizujących się w produkcji drewnianych palet, skrzyń ramowych wzmacnianych, podestów transportowych czy kontenerów świadczy równolegle także same usługi pakowania. Potencjalni klienci mogą więc zamówić u nich nie tylko opakowanie, lecz i zapakowanie towaru, maszyny lub urządzenia

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy