Materiał Partnera

Eksploatacja opon samochodowych – na co zwrócić uwagę?

Eksploatacja opon samochodowych – na co zwrócić uwagę?
Jednym z najważniejszych elementów każdego pojazdu mechanicznego jest ogumienie. Opony zastosowane w aucie muszą zapewniać odpowiednią przyczepność, dzięki czemu samochód będzie wykonywał wszelkie manewry precyzyjnie. Warto regularnie kontrolować stan opon – ich wymiana jest konieczna nie tylko w przypadku zniszczenia. Na co konkretnie zwrócić uwagę?

Istotne oznaczenia

Eksploatacja opon samochodowych powinna odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta. Ten niezwykle istotny element auta jest w dużej mierze odpowiedzialny za bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów, dlatego należy sprawdzać stan ogumienia oraz zadbać o dopasowanie właściwych opon do konkretnego pojazdu i felgi. Ważne jest dostosowanie się do podanych przez producenta oznaczeń: indeksów prędkości, nośności, etykiet energetycznych, ale też rozmiaru i najważniejszych informacji produkcyjnych. Warsztat Samochodowy Slav Auto świadczy m.in. usługi wulkanizacyjne – wykwalifikowani mechanicy pomogą przy zakupie ogumienia przeznaczonego do konkretnego pojazdu oraz założą je na felgi, przy okazji sprawdzając dogłębnie ich stan. Jednym z najważniejszych parametrów, o którym należy pamiętać, jest ciśnienie w oponach. Jego niedostateczna wartość wiąże się z niewłaściwą eksploatacją ogumienia i konsekwencjami w postaci m.in. znacznego skrócenia trwałości. Zbyt niskie ciśnienie ogranicza też przyczepność, mając tym samym realny wpływ na bezpieczeństwo podczas prowadzenia pojazdu. Co jeszcze wpływa na zniszczenia opon? https://www.youtube.com/watch?v=fxYdeVmfloY

Niewłaściwe użytkowanie

Jazda samochodem osobowym to przede wszystkim spora wygoda – możliwość szybkiego przemieszczenia się z jednego miejsca do drugiego doceniane jest przez miliony kierowców na całym świecie. Każdy z nich powinien jednak pamiętać o właściwej eksploatacji ogumienia. Oprócz regularnego uzupełniania ciśnienia w oponach warto sprawdzać też ich stan zewnętrzny. Jeżeli zauważalne są jakiekolwiek uszkodzenia mechaniczne, należy niezwłocznie udać się do warsztatu samochodowego oferującego usługi wulkanizacyjne. Zużyty bieżnik kwalifikuje ogumienie do wymiany – nie należy w tym wypadku kontynuować jazdy, gdyż wpływa to negatywnie na przyczepność samochodu i bezpieczeństwo jego użytkowników. Należy pamiętać, że wszelkie czynności dotyczące wymiany ogumienia powinny być wykonane przez specjalistów z dobrego warsztatu. Po montażu opon konieczne jest też wyważenie kół. W przypadku niektórych sytuacji losowych również warto udać się do specjalistycznego warsztatu – mocne uderzenie o przeszkodę może poważnie uszkodzić oponę, co jest w stanie zweryfikować wykwalifikowany mechanik.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy