Materiał Partnera

Elementy wyposażenia warsztatu tapicerskiego 

Elementy wyposażenia warsztatu tapicerskiego 

Praca tapicera polega na wykładaniu i obijaniu różnych przedmiotów (np. krzeseł czy foteli samochodowych) za pomocą rozmaitych materiałów. Taka osoba zajmuje się zarówno tworzeniem danego projektu od podstaw, jak i renowacją „zużytych” już obiektów. Do wykonania takich czynności potrzebne są różnorodne narzędzia, tkaniny oraz akcesoria. Ostatecznie to od jakości sprzętu zależy efekt końcowy.

Bez odpowiedniego oprzyrządowania praca nawet najlepszego rzemieślnika może być pełna skaz i błędów. Profesjonalne maszyny umożliwiają nie tylko osiągnięcie doskonałych wyników, ale i komfortowe wykonywanie czynności zawodowych, bez frustracji spowodowanej drobnymi niedoskonałościami czy działaniem sprzętu. Wśród narzędzi tapicerskich można wyróżnić przybory pneumatyczne, mechaniczne bądź elektryczne. Nieodłącznym elementem zakładu powinien być specjalistyczny zszywacz, a także sztyfciarki oraz ręczny taker. W nowocześniejszych warsztatach można spotkać się z takim urządzeniem, jak skanery kolorów. Pozwalają one na maksymalne dopasowanie odcienia nowego obicia do tego, który był dotychczas. Dzięki temu barwy panujące np. wewnątrz samochodu osobowego pozostają ze sobą spójne.

Tkaniny w warsztacie tapicerskim 

Podstawowym elementem, pozwalającym na rozpoczęcie jakichkolwiek czynności jest materiał. Obicie powinno charakteryzować się odpowiednią trwałością, która umożliwi intensywną eksploatację jego powierzchni, dlatego przy wyborze tkaniny tapicerskiej powinno się zachować ostrożność. Nie chodzi jedynie o jej kolorystykę, ale także różnorodne właściwości.

Przy wyborze tekstyliów należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Ważny jest rodzaj pokrycia: warto zastanowić się nad zakupem skóry naturalnej lub ekologicznej. Trzeba jednak pamiętać, że materiały różnią się od siebie odpornością na poszczególne czynniki. Także czas i nakład pracy przy samym tapicerowaniu mogą być odmienne przy pewnych tworzywach – informuje pracownik zakładu Baster.

Jakie akcesoria tapicerskie są potrzebne w specjalistycznym warsztacie? 

Do przeprowadzenia prac wymagane są nie tylko odpowiednie narzędzia czy tkaniny, ale także inne wyposażenie, takie jak różnorodne elementy zespalające. Kluczowym w tym zakresie jest właściwy klej, który będzie na tyle mocny, aby dobrze złączyć poszczególne komponenty projektu. Podobne akcesoria do zakładu tapicerskiego powinny umożliwiać trwałą integrację materiału z konstrukcją. Należą do nich także taśmy, zszywki czy nici. Stanowią „surowiec” wielu narzędzi, takich jak taker czy maszyny do szycia. Te ostatnie wymagają odpowiednich igieł, pozwalających na przebicie przez gruby materiał. Jeżeli chodzi o artykuły tapicerskie, Kraków oferuje produkty zaufanych przedsiębiorców. Przy ich zakupie warto poradzić się profesjonalistów, którzy pomogą w doborze towaru.

Inną kategorią akcesoriów warsztatowych są gąbki i pianki. Ich rolą jest miękkie wypełnienie danej części obrabianego przedmiotu (np. w krześle – siedziska), a zatem zapewnienie optymalnego stopnia komfortu dla użytkownika. To bardzo ważny element projektu, bez którego przeprowadzane czynności tracą sens. Tapicerowanie ma na celu nie tylko zwiększenie walorów estetycznych danego obiektu, ale także wygody eksploatacji. Z tego powodu powinno się zwrócić należytą uwagę na dobór grubości oraz właściwości „poduszek” do wykonywanego projektu. Wśród podobnych artykułów można jeszcze wyróżnić gumy, rzepy i suwaki, warto jednak podkreślić, że wspomniane oprzyrządowanie nie wyczerpuje kwestii wyposażenia zakładu – aby głębiej się z nim zapoznać, należy poddać analizie asortyment wybranego sklepu.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy