Fakty i mity o rynku deweloperskim

Rynek deweloperski w Polsce na przestrzeni lat obrósł w wiele mitów. Stałe zapotrzebowanie na mieszkania oraz idący za tym wzrost cen sprawiają, że nabywcy coraz częściej decydują się na zakup mieszkania w inwestycji, która dopiero zaczyna powstawać. Wiele osób także twierdzi, że nieruchomości z rynku wtórnego są opcją bezpieczniejszą i tańszą. W praktyce okazuje się, że nie musi to być prawdą.
Czy używane mieszkanie z zasady jest tańsze?
Wybór między zakupem mieszkania z rynku wtórnego lub pierwotnego często opiera się o możliwości finansowe. Powszechnym stwierdzeniem jest to, że nowe mieszkania są dużo droższe. Nie jest to do końca prawda. Nieruchomości z rynku wtórnego mają przestarzałe instalacje dopływu mediów, a sam budynek może mieć nawet kilkadziesiąt lat. Przeważnie wymagane jest przeprowadzenie generalnego remontu, jednak im starsze budownictwo, tym bardziej trzeba mieć na uwadze to, że podczas prac wynikną jakieś inne dodatkowe koszty. Ponadto, jeśli korzystamy z usług biura nieruchomości, całkowity koszt zwiększy się o prowizję. Pracownik firmy EKO-BUD Deweloper dodaje:
Trzeba także doliczyć podatek od czynności cywilnoprawnych, który wynosi 2% wartości lokalu i dotyczy nabywców mieszkań wtórnych.
A co jeśli deweloper zbankrutuje?
Mitem jest to, że zakup od dewelopera obarczony jest ryzykiem straty wpłaconych pieniędzy w przypadku jego bankructwa. Zgodnie z prawem deweloper musi założyć rachunek powierniczy zawierający pieniądze wpłacone przez klientów. Tymi środkami zarządza bank, który wypłaca pełną kwotę po zakończeniu inwestycji lub stosuje system ratalny na poszczególnych etapach budowy. Ze względu na niedostateczne nasycenie rynku często kupuje się mieszkanie w inwestycji, która dopiero co zaczęła powstawać. W efekcie pojawiają się obawy, że mieszkanie nie spełni ustalonych standardów. Ustawa deweloperska posiada jednak zapis, że umowa zawarta między deweloperem a klientem musi zawierać prospekt informacyjny, czyli dokument zawierający konkretne dane o nieruchomości.
Negocjacja cen oraz pomoc prawna
Faktem jest, że ceny mieszkań z rynku wtórnego podlegają negocjacjom. Natomiast mitem jest to, że cena od dewelopera jest sztywna i nie podlega żadnej zmianie. Można spotkać się z zaskakującymi promocjami cenowymi np. w sytuacji, gdy zostaną ostatnie mieszkania na sprzedaż. Faktyczna jest również wygoda oraz profesjonalne podejście w firmie deweloperskiej. Możemy uzyskać darmową pomoc związaną z zaciągnięciem kredytu mieszkaniowego, czy skorzystać z bezpłatnej usługi notariusza.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Computer Support Center Przemysław Nocoń
Outsourcing woj. śląskie41-400 Mysłowice, Wielka Skotnica 26 lok. 75
-
Plus Biuro rachunkowo-księgowe Wioletta Wojciech
Doradztwo podatkowe woj. śląskie40-231 Katowice, Bohaterów Monte Cassino 20 lok. 1
-
House Art Style Magdalena Bratek-Gruszka
Praca tymczasowa - agencje woj. małopolskie32-620 Brzeszcze, Liliowa 18