Filtracja gazowa powietrza – czym jest dopalacz katalityczny?
Przed zakupem urządzeń do oczyszczenia powietrza warto zlecić specjalistyczne badania, które jasno pokażą z jakiego rodzaju oraz przede wszystkim, z jaką ilością zanieczyszczeń ma się do czynienia. Bez rzetelnego przeprowadzenia tego procesu może się okazać, że zamówiony filtr będzie po prostu niewydajny, a co za tym idzie, stanie się kompletnie nietrafioną inwestycją. W wyjątkowych sytuacjach stosuje się dopalacze katalityczne. Co warto o nich wiedzieć?
Dopalacz katalityczny – kiedy się go stosuje?
Dopalacze katalityczne są nade wszystko skuteczną odpowiedzieć technologii na sytuacje skrajne. O czym konkretnie mowa? W niektórych przypadkach zdarza się, że ilość lotnych związków organicznych w powietrzu jest tak duża, że z ekonomicznego punktu widzenia, nie ma absolutnie żadnego sensu zastosowanie metod tradycyjnych, do których zdecydowanie należy zaliczyć filtry z węgla aktywnego. Oczywiście sprawdziłby się on w tej roli, aczkolwiek zapotrzebowanie ilościowe spowodowałoby bardzo duże koszty. Dopalacze katalityczne stosuje się także w sytuacji, w której obecne w powietrzu związki chemiczne, choć ich ilość jest standardowa, nie łączą się z węglem aktywnym. Warto również wspomnieć o tym, iż dopalacze katalityczne mogą pracować bezpośrednio w strumieniu zanieczyszczonego powietrza lub symultanicznie – w połączeniu z dużym absorberem węglowym, przy jednoczesnym zmniejszeniu gabarytów samego dopalacza. Jakie rodzaje dopalaczy katalitycznych mają do wyboru współcześni klienci?
Dopalacze katalityczne – rodzaje
Przed zakupem dopalacza katalitycznego zdecydowanie warto zasięgnąć porady fachowców. Zalicza się do nich firma Bodim, która dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu, nowoczesnemu wyposażeniu oraz wykwalifikowanej kadrze pracowniczej jest obecnie jedną z najlepszych firm, dostarczających gotowe i sprawdzone rozwiązania w zakresie oczyszczania powietrza. Jeżeli chodzi o rodzaje dopalaczy, to w pierwszej kolejności trzeba wymienić termiczne, w których redukcja lotnych związków organicznych odbywa się w komorze spalania w temperaturze oscylującej od 700 do 800 stopni Celsjusza. Drugim bardzo popularnym rodzajem tego typu urządzeń są dopalacze katalityczne, w których redukcja lotnych związków organicznych odbywa się na złożu katalizatora w temperaturze od 400 do 550 stopni Celsjusza. Nie można także nie wspomnieć o dopalaczach regeneracyjnych, stosowanych w dużych strumieniach zanieczyszczonego powietrza. Bardzo dużą zaletą dopalaczy jest to, że mogą one jednocześnie pełnić funkcję grzewczą w procesie technologicznym zakładu, ponieważ w strumieniu powietrza wyrzutowego istnieje ogromny potencjał energii cieplnej, nadającej się do ponownego wykorzystania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana