Materiał Partnera

Fotowoltaika dla firmy - kiedy to się opłaca?

Fotowoltaika dla firmy - kiedy to się opłaca?

Z roku na rok koszty energii elektrycznej rosną. Jest to szczególnie widoczne w Polsce, ponieważ wraz z początkiem 2021 roku została wprowadzona tzw. opłata mocowa. Polski rząd szacuje, że z tego tytułu 4,5 mld złotych trafi do budżetu państwa. W praktyce jej koszt (bo aż 80%) pokryją przedsiębiorcy. Czy jest jakiś sposób, aby zaoszczędzić – tak, instalacja fotowoltaiczna w firmie. W artykule opisujemy, kiedy będzie się ona opłacać?

Opłacalność fotowoltaiki w firmie

Posiadanie własnej instalacji fotowoltaicznej w firmie zawsze powinno być podyktowane rachunkiem ekonomicznym. Zatem aby rzeczywiście oszczędzać na prądzie trzeba:

  • uzyskać status prosumenta – jest to ukłon w kierunku jednostek organizacyjnych, których moc wytwarzania prądu przekracza 50 kWp,
  • zainwestować w odpowiednie panele – paneli fotowoltaicznych na rynku jest bardzo wiele i duża konkurencja oraz dostępność technologiczna przełożyła się na ich cenę. Jednak, aby mieć pewność, że instalacja fotowoltaiczna będzie sprawna przez cały okres eksploatacji, to lepiej zamontować panele z wyższej półki,
  • wytwarzać jak najwięcej prądu w dzień – zgodnie ze zmianami legislacyjnymi opłata mocowa, czyli dodatkowy koszt doliczany do ceny jednostkowej prądu w wysokości 0,08 złotego za każdą kWh, naliczana jest w godzinach między 7 a 22. Żeby zredukować jej wpływ, to w tym czasie trzeba wytwarzać własny prąd, a w tym celu idealnie sprawdzi się instalacja fotowoltaiczna.

Zapytaliśmy pracownika firmy Comfort House o to, jaki skutek mają wprowadzone zmiany? Powiedział nam, że wiele firm, które do tej pory wstrzymywały się przed podjęciem tak poważnej inwestycji, jaką jest własna instalacja fotowoltaiczna, ostatecznie zmieniło zdanie i od początku tego roku notujemy coraz więcej zleceń na montaż fotowoltaiki w firmach. Wiele zakładów posiada własne budynki, na dachach których możemy swobodnie montować instalację. Uniezależnienie się od podwyżek kosztów energii elektrycznej dla wielu firm jest sposobem na zachowanie konkurencyjności i atrakcyjności cenowej oferowanych wyrobów.

Żeby jednak instalacja miała sens, to musimy pamiętać o kilku zasadach. Jedną z najważniejszych jest zacienienie. Instalacja, która będzie dostawała o 5% mniej światła, może wytwarzać aż o 20% mniej energii elektrycznej. Dlatego wybierając miejsce na panele fotowoltaiczne, musimy kierować się możliwościami pełnego wykorzystania potencjału paneli. Czasami może to oznaczać wydzielenie fragmentu terenu na budowę paneli.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy