Materiał Partnera

Gra w tenisa jako sposób na integrację firmową

Gra w tenisa jako sposób na integrację firmową

Tenis uważany jest za sport indywidualny, mimo rozgrywek deblowych, czyli w dwuosobowych drużynach. Nawet taki zespół trudno utożsamiać jednak ze sportem prawdziwie drużynowym, takim jak piłka nożna czy siatkówka. Jak sprawić, aby tenis sprzyjał integracji zespołu? Czy grając w tenisa, da się zintegrować pracowników?

Tenis jako sport drużynowy

Większość dobrych klubów tenisowych prowadzi przez cały rok różnorodne programy rywalizacji w formie wewnętrznych turniejów. Odpowiadają one potrzebom jednostek i osób, które wolą grać w zespole. Zespół można zgłosić samemu lub jest on losowany. Obie formy mają dużo zalet: we własnej drużynie zna się mocne i słabe strony każdego gracza i można stworzyć strategię sukcesu. Daje to także możliwość poznawania nowych ludzi i tworzenia nowych przyjaźni

Wewnętrzne zawody drużynowe mogą trwać jeden dzień lub kilka tygodni. Jeśli są rozłożone na kilkanaście dni, dobrym pomysłem jest regularne spotykanie się na treningach zespołowych i budowanie w ten sposób zgranej drużyny. Celem może być wygrana albo dobra zabawa.

Trener ze Szczecińskiego Klubu Tenisowego mówi:

Wspólny trening powinien obejmować każdego członka zespołu i być zorganizowany w taki sposób, aby wszyscy mieli równy udział w sukcesie. Praktyka zespołowa jest niezbędna w nawiązywaniu dobrej komunikacji - kamienia węgielnego nadziei na ostateczne zwycięstwo. Im więcej współpracy zespołowej, tym większa duma z sukcesu i więcej interakcji społecznych. 

Gra w tenisa sposobem na integrację

Wiele ośrodków i szkółek tenisowych organizuje warsztaty dla firm w celu budowania zespołu. Okazują się one niezwykle przydatne w integrowaniu pracowników. Nie ma lepszego sposobu na poznanie kolegów z pracy niż spędzenie wieczoru na meczu tenisowym. Mecze powinny jednak być organizowane wśród graczy o podobnych umiejętnościach. Zwykle są dynamiczne, zorientowane na zabawę, a nie na wygraną i umożliwiają dobrą komunikację poza miejscem pracy.

Istnieje ponadto wiele doskonałych zajęć integracyjnych z wykorzystaniem piłek tenisowych, poza samą grą w tenisa,,Deszcz piłek" to przykład zabawy, która zachęca do pracy zespołowej i rozwiązywania problemów, aby skutecznie osiągnąć cel, czyli pozbyć się wszystkich piłek tenisowych. Można w nią grać z dowolną liczbą osób podzielonych na równe drużyny. Każda z nich otrzymuje taką samą ilość piłek tenisowych i na dany znak wszyscy przerzucają je na stronę przeciwnika. Ta banalna na pozór gra faktycznie integruje, ponieważ chociaż początkowo zespoły będą ze sobą rywalizować, w tym scenariuszu wygrana jest prawie niemożliwa. Istnieje rozwiązanie pozwalające na remis, ale wymaga to rozwiązywania problemów i współpracy między zespołami. 

Inne ćwiczenie z piłką tenisową to podawanie jej między wszystkimi członkami zespołu, ustawionymi na przykład wokół sali konferencyjnej. Mierzy się czas, a następnie prosi, aby uczestnicy wspólnie wymyślili, jak go skrócić. Mierzenie czasu powtarza się. Zachęca to grupę do wspólnej pracy nad rozwiązaniem problemu.

Można także wymyślić wiele innych gier z piłką tenisową, niewymagających specjalnych umiejętności, ani sprzętu. Z takich aktywności mogą korzystać wszyscy członkowie zespołu, ucząc się wspólnej pracy, rozwiązywania problemów i ulepszania procesów.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy