Materiał Partnera

Innowacje w medycynie – periradikularna terapia bólu PRT

Innowacje w medycynie – periradikularna terapia bólu PRT
Postęp technologiczny pozwala również na rozwój medycyny. Dzięki niemu w ciągu ostatnich kilkunastu latach rozwinęły się takie dziedziny jak między innymi radiologia. To w jej obrębie wykonuje się innowacyjny zabieg PRT, który zaliczany jest do bardzo skutecznych terapii leczenia bólu. Wykorzystuje ona między innymi skopię TK podłączoną do tomografu i silne środki znieczulające oraz steroidowe.

Wskazania do wykonania zabiegu PRT

Zabieg PRT skierowany jest głównie dla pacjentów, u których objawy bólowe trwają dłużej niż 3 miesiące i nie ustępują. Mogą one być związane z  chorobami zwyrodnienia kręgosłupa, dyskopatią, rwą kulszową, stenozą otworów międzykręgowych, osteoporozą, przewlekłym bólem korzeniowym kręgosłupa w odcinku lędźwiowym czy szyjnym, a także z bólami pooperacyjnymi i nowotworowymi. Warto wiedzieć, że zabieg PRT pozwala na całościową bądź znaczną eliminacją czynnika bólowego, a skuteczność oceniana jest na 70-80% – wśród takiej liczby pacjentów dochodzi do całkowitego bądź znacznego ustąpienia przewlekłych bolesności. Każda osoba zgłaszająca się na zabieg PRT musi jednak pamiętać o tym, że jej działanie jest kwestią indywidualną. U niektórych pacjentów ból eliminowany jest nawet na dwa lata, inni dla pełnej skuteczności muszą powtarzać zabieg kilkukrotnie. https://www.youtube.com/watch?v=IgPQA_m-h28

PRT – na czym polega?

Periradikularna terapia bólu (PRT) opiera się na podaniu pacjentowi środka znieczulającego, który połączony jest ze środkiem steroidowym. Podawane są one w okolicę otworu międzykręgowego tam, gdzie występuje ognisko bólowe. Jak podają specjalistyczne ośrodki zajmujące się zabiegami PRT – takim jest cieszyński Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Tomograf – wyjątkowość tej metody oparta jest na działaniu anestetyku, który tłumi stany zapalne, a także działa przeciwobrzękowo i przeciwbólowo. Cały zabieg wykonywany jest przy kontroli tomografu komputerowego ze specjalistycznym zestawem do fluoroskopii. Pozwala to na precyzyjne wprowadzenie do organizmu środka leczniczego. Warto wiedzieć, że tego typu zabiegi wykonują tylko wyspecjalizowani lekarze radiologii i diagnostyki obrazowej, a także specjaliści anestezjolodzy i intensywnej terapii.

Przygotowanie do zabiegu

Kwalifikacją do zabiegu jest udokumentowany przebieg leczenia przewlekłego bólu, a także szeroki wywiad lekarski w ośrodku przeprowadzającym zabiegi PRT – przeciwskazaniem do wykonywania tego typu leczenia jest między innymi ciąża, cukrzyca, jaskra, nadciśnienie tętnicze czy zaburzenia odporności. Przed zabiegiem bardzo ważne są konsultacje z neurologiem, neurochirurgiem bądź ortopedą, a także wykonanie dwóch ważnych badań: tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego oraz podstawowej morfologii.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy