Jak dbać o wciągarki linowe? Serwis i konserwacja

Wciągarki linowe stanowią obecnie podstawowy i niezbędny element każdej budowy. Przydają się także przy pracach warsztatowych, w magazynach, halach produkcyjnych, warsztatach samochodowych. Mają one na celu przyspieszyć i ułatwić pracę wszystkim pracownikom. Stanowią podstawowy warunek większej wydajności firmy. Jak każdy element wciągarki liniowe wymagają także odpowiedniego serwisu i konserwacji. Jak powinno się o nie dbać?
Rodzaje wciągarek linowych
Na rynku można spotkać tylko dwa rodzaje wciągarek linowych: ręczne i elektryczne. Pierwszy typ sprawdzi się szczególnie przy wszelkich pracach budowlanych, np. podczas prac maszyn służących do wciągania koszy roboczych lub pomostów. Mogą być też używane w każdym miejscu pracy: warsztacie, gospodarstwie rolnym. Wciągarka linowa ręczna charakteryzuje się intuicyjną obsługą, prostym montażem. Nie wymagają one z reguły skomplikowanego serwisu.
Przykładami ręcznych wciągarek są wciągarki linowe z przekładnią walcową (umożliwiają przenoszenie towarów o ciężkości kilkuset kilogramów) lub ze specjalnym sprzęgłem z zapadką (zabezpieczają niekontrolowany spad ładunku).
Nowoczesne wciągarki linowe elektryczne cechują się wysoką uniwersalnością. Podobnie jak wersje ręczne również nadają się zarówno do prac budowlanych, jak i domowych warsztatów. Za ich pomocą można dokonać sprawnej wycinki drzew (pomogą w bezpiecznym transportowaniu ciężkich konarów przy trudnych warunkach). Wciągarki elektryczne składają się ze sterownika, silnika, uchwytu montażowego i specjalnych przycisków (za ich pomocą można operować liną). Posiadają także wyłącznik bezpieczeństwa oraz ciężar blokujący.
Firma Alma, jako producent wciągarek i przyciągarek, oferuje wciągarki ręczne i elektryczne najlepszej jakości. Wszystkie egzemplarze zostały wyposażone w powłokę antykorozyjną, dzięki czemu poradzą sobie w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych.
Konserwacja wciągarek linowych
Wciągarki linowe wymagają regularnych przeglądów i konserwacji. Dzięki temu można być pewnym ich trwałości i niezawodności, a także bezpiecznego działania. Właściciel wciągarki może o nią zadbać również samodzielnie. Przede wszystkim powinien regularnie oczyszczać ją z brudu (błota, kurzu, piasku), smarować części ruchome, a także sprawdzać, czy nigdzie nie powstaje korozja. Warto także sprawdzać, czy na wciągarce nie osadza się woda.
Elementem sprzętu, na który powinno się szczególnie zwrócić uwagę, jest hamulec. Jakiekolwiek ślady jego zużycia sugerują szybką wymianę tej części.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Krzysztof Czerkas Doradztwo, Szkolenia, Ekspertyzy
Doradztwo finansowe woj. mazowieckie01-483 Warszawa, Pitagorasa 30