Materiał Partnera

Jak dobrać odpowiedni zasilacz do paska LED?

Jak dobrać odpowiedni zasilacz do paska LED?
  Diody LED cieszą się coraz większą popularnością na rynku, stopniowo wypierając starsze typy oświetlenia. Szczególnie ciekawą formą ich zastosowania są paski, które można wykorzystać w celach dekoracyjnych. Ale samo kupno paska LED to nie wszystko – należy do niego dobrać również odpowiedni zasilacz. Podpowiadamy na jakie czynniki warto przy tej okazji zwrócić uwagę.

Do czego służy zasilacz?

Zasilacz to urządzenie, które zadaniem jest przetworzenie pochodzącej z sieci elektrycznej energii o napięciu 230 V na energię o napięciu dopasowanym do wymogów danego urządzenia. W przypadku pasków LED jest to zazwyczaj 12 V. Na rynku dostępne są oczywiście paski, które można podłączyć do sieci bezpośrednio, z pominięciem zasilacza, jednak dla użytku domowego zazwyczaj stosowane są paski o domyślnym napięciu 12 V. To właśnie do nich będzie konieczny zakup zasilacza. Nie tylko dostarcza on energii do tego, żeby diody mogły świecić, ale również zabezpiecza je przed uszkodzeniem wynikającym ze zbyt dużego napięcia elektrycznego. Odpowiedni wybór oraz podłączenie zasilacza ma również wpływ na jakość świecenia diod.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Kupując zasilacz powinniśmy pamiętać o kilku rzeczach. Pierwszą z nich jest, byśmy wybierali wyłącznie zasilacze dedykowane dla oświetlania LED. Kolejna kwestia to moc – powinna ona być odpowiednia do naszego odcinka taśmy LED. Wartość tę będziemy musieli sami obliczyć. Jak to zrobić?

Jak obliczyć moc zasilacza?

Metoda obliczania mocy dla zasilacza LED jest bardzo prosta.
- Wystarczy, że znamy moc znamionową metra naszej taśmy oraz jej długość – wyjaśnia specjalista sklepu internetowego elektryczny.pl - Wartości te należy przez siebie pomnożyć, a otrzymaną wartość powiększyć dodatkowo o 10% zapasu.
Przykładowo nasz pasek ma 5 metrów i moc 10,8 W/m. Wykonujemy obliczenia: 5m * 10,8 W/m = 54 W 54 W * 110% = 59,4 W Moc zasilacza może być większa, niż obliczona przez nas wartość jednak zdecydowanie nie powinna być mniejsza.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Należy unikać łączenia ze sobą zasilaczy LED. W ten sposób bardzo łatwo doprowadzimy do ich zniszczenia. Jeśli posiadamy długą taśmę i większą ilość zasilaczy, które osobno nie są zbyt mocne, by dostarczyć taśmie dość energii, powinniśmy rozdzielić taśmę na mniejsze odcinki i każdy z nich wyposażyć w osobny zasilacz.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy