Materiał Partnera

Jak dobrać tusz do drukarki i czy stosować zamienniki?

Jak dobrać tusz do drukarki i czy stosować zamienniki?
Drukarka stała się nieodłącznym elementem każdego biura i urzędu. Coraz częściej też korzystamy z drukarek w domowym zaciszu. Bardzo zaawansowanych maszyn drukarskich używa się także w zakładach poligraficznych. Na jakość wydruku duży wpływ ma tusz do drukarki. W jaki sposób go dobrać, aby cieszyć się wyrazistym obrazem do ostatniej kopii? Czy zamienniki rzeczywiście są gorszej jakości?

Jak działa drukarka atramentowa i jak dobrać do niej tusz?

Drukarka atramentowa, mimo swojej następczyni, w której wykorzystuje się toner, wciąż jest popularnym urządzeniem, a to za sprawą niskiego kosztu zakupu i eksploatacji. Warto wiedzieć przynajmniej w uproszczeniu jak działa coś, z czego korzystamy na co dzień! Jak jest w przypadku drukarki atramentowej? Atrament czy też tusz do drukarki ma postać płynną. Gdy plik, który chcemy wydrukować, trafia do pamięci urządzenia, dozy tuszu są dzielone na maleńkie krople, które z ogromną precyzją są nanoszone na papier w odpowiednich miejscach, tworząc bardzo drobne kropki. W zależności od zagęszczenia kropek uzyskuje się różne odcienie szarości aż do pełnej czerni (w przypadku wydruków czarno-białych). Jeżeli urządzenie drukuje w kolorze, atramenty są w czterech kolorach. Są to: żółty, cyjan, magenta i czerń. Aby uzyskać kolory pośrednie, drukarka nanosi drobiny poszczególnych kolorów bazowych obok siebie w odpowiednich proporcjach. W drukarce zachodzą więc czynności wymagające wielkiej dokładności. Wystarczy, że konsystencja tuszu będzie nieodpowiednia, aby jakość wydruku drastycznie spadła. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, tusze różnią się od siebie, nawet jeśli pochodzą od jednego producenta. Inne są ich: gęstość, napigmentowanie, lepkość, szybkość schnięcia… To konieczne, ponieważ różne drukarki są różnie zbudowane, a tusze do nich przeznaczone muszą mieć ściśle określone parametry. Tylko dopasowanie atramentu do modelu drukarki zapewnia optymalne jakość i wydajność. Najprostszym sposobem na to, aby wybrać właściwy tusz, jest sprawdzenie zaleceń producenta w odniesieniu do konkretnego modelu drukarki.

Czy warto sięgać po zamienniki tuszów do drukarek?

Wiele osób rezygnuje z kupowania oryginalnych tuszów do drukarek, a zamiast nich wybiera zamienniki. Powód jest prosty – cena. Trzeba zaznaczyć, że zamiennik zamiennikowi nierówny. Niektórzy producenci sami wskazują, które zamienniki sprawdzą się najlepiej w ich drukarkach. Firmy wytwarzające kopie oryginalnych atramentów starają się uzyskać jak najlepszą jakość, a jednocześnie oferować akceptowalną dla klienta cenę. Trzeba przyznać, że idzie im to coraz lepiej. Jeżeli szukasz kompromisu między ceną a jakością, najlepszym rozwiązaniem są zamienniki z wyższej półki. Tusze zarówno oryginalne, jak i zamienniki, znajdziesz na stronie jednego z najlepszych producentów: FUJIFILM Sericol Polska.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy