Jak dobrać wymiary kartonu?

Pudełka kartonowe to podstawowy sposób pakowania wielu produktów, a także przesyłek pocztowych i kurierskich. Ich zalety to niewielka waga, lekkość, a jednocześnie stosunkowo duża odporność na czynniki zewnętrzne oraz ewentualne uszkodzenia. Żeby jednak pudełko prawidłowo spełniało swoją rolę, musi zostać odpowiednio dobrane. Kluczowe jest dopasowanie wielkości pudełka do gabarytów pakowanego towaru.
Wymiary kartonu – ani za duży, ani za mały
Opakowanie kartonowe nie może być oczywiście zbyt małe, ponieważ nie zmieścimy w nim danego produktu. Nie oznacza to jednocześnie, że każde opakowanie, do którego produkt się zmieści będzie trafnym wyborem.
- Należy pamiętać, że poza pakowanym towarem, w opakowaniu powinno zmieścić się również odpowiednie wypełnienie, które zabezpieczy przedmiot przed potencjalnymi uszkodzeniami – wyjaśnia przedstawiciel firmy K&T Pak – Z tego powoduje odpadają oczywiście pudełka, w których produkt mieścić się „na styk”. Nieodpowiednim wyborem będę również opakowanie o gabarytach znacznie przekraczających wielkość produktu. Wynika to po prostu z oszczędności. Jeśli po umieszczeniu produktu w środku pudełka pozostaje dużo miejsca, musimy użyć więcej wypełniaczy, takich jak styropian czy folia, by uchronić produkt przez niekontrolowanym przemieszczaniem się wewnątrz opakowania podczas transportu – a to oznacza niepotrzebne koszta. Kolejna kwestia to fakt, że duże pudełka zajmują więcej miejsca, co ma istotne znaczenie przy transporcie i nadawaniu przesyłek, ponieważ znowu generuje wyższe koszty, zarówno jeśli sami zajmujemy się transportem, jak i kiedy zlecamy to zadanie firmom kurierskim.
Jak to oszacować?
Widzimy zatem, że pudełko kartonowe na dany produkt nie może być ani za małe, ani za duże, lecz w sam raz. Jak to jednak oszacować? Jeśli produkt wymaga pakowania z użyciem sztywnego wypełniania, takiego jak kartonowe lub styropianowe narożniki, wystarczy po prosty zmierzyć, jakie są jego wymiary już po zabezpieczeniu i w ten sposób dobrać odpowiednie pudełko. Jeśli wypełnienie ma formę luźną, np. płatków styropianowych czy folii bąbelkowej, pudełko powinno być w każdym wymiarze nieco większe od produktu. Oczywiście pamiętamy, że w takich przypadkach wypełnienie musi otaczać produkt z każdej strony – umieszczenie towaru w pudełku, a następnie przykrycie go warstwą styropiany lub folii nie jest skutecznym zabezpieczeniem, bo od dołu jest on wciąż narażony na zniszczenia.
Grubość kartonu
Kolejną kwestią jest grubość kartonu z jakiego wykonane jest opakowania. Im grubsza warstwa kartonu, tym bardziej wytrzymałe jest opakowanie, jednak z drugiej strony może to wpływać na gabaryty całości oraz ciężar ładunku, dlatego grube materiały stosowane są wyłącznie do pakowania produktów szczególnie narażonych na uszkodzenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Mariusz Dyczkowski Kancelaria prawna i podatkowa
Doradztwo podatkowe woj. małopolskie30-415 Kraków, Wadowicka 8a
-
Ekspert kredytowy, kredyty hipoteczne Przemysław Małyga
Doradztwo finansowe woj. wielkopolskie61-831 Poznań, pl. Wiosny Ludów 2
-
Zwrot Podatku z Zagranicy Piotr Kastral
Doradztwo podatkowe woj. dolnośląskie58-500 Jelenia Góra, al. Wojska Polskiego 18