Materiał Partnera

Jak działa system e-TOLL?

Jak działa system e-TOLL?

e-TOLL w październiku 2021 roku ostatecznie zastąpił stary system poboru opłat drogowych viaTOLL. Jak teraz dokonuje się uiszczenia płatności za przejazdy? Czego potrzebujemy do korzystania z e-TOLL? Czy kierowcy samochodów osobowych też muszą zapoznać się z wymogami nowego systemu? Odpowiedzi na te pytania poniżej.

Rejestracja w systemie e-TOLL

System e-TOLL oparty jest na technologii pozycjonowania satelitarnego – za sprawą geolokalizacji uzyskuje informacje o przejechanej przez nas trasie, jeśli poruszamy się płatnymi drogami w naszym kraju. W chwili obecnej e-TOLL obejmuje tylko pojazdy powyżej 3,5 tony  oraz autobusy. Do korzystania z systemu niezbędne jest Internetowe Konto Klienta w etoll.gov.pl (oficjalna rządowa strona systemu). Rejestracja jest możliwa stacjonarnie (w Miejscach Obsługi Klienta) lub online, z pomocą profilu zaufanego. Jest to procedura darmowa i nieskomplikowana.

Do dopełnienia wymaganych przez e-TOLL formalności potrzebować będziemy m.in. dowodu osobistego, dokumentu rejestracyjnego pojazdu, a w przypadku firmy również dokumentu potwierdzającego nasze upoważnienie do jej reprezentowania. W czasie rejestracji w systemie użytkownik określa również, jakim sposobem będzie dokonywał płatności za przejazdy. Możemy zdecydować się na konto przedpłacone i zasilenie go z góry określoną kwotą lub na konto z odroczoną płatnością. Do konta można przypisać więcej niż jeden pojazd.    

Urządzenia pokładowe niezbędne do e-TOLL

Aby jednak system e-TOLL mógł gromadzić dane na temat naszych przejazdów, potrzebne będzie jeszcze urządzenie pokładowe (OBE). Tu mamy do wyboru kilka dostępnych opcji. Jedną jest mobilne urządzenie pokładowe OBU (On Board Unit), inną – montowane na stałe w pojeździe ZSL (Zewnętrzne Systemy Geolokalizacyjne). Są to rozwiązania technologiczne przeznaczone specjalnie dla tego systemu, dostępne u wybranych operatorów, np. w ofercie firmy Gannet Guard Systems. Przy zakupie tego sprzętu można skorzystać z ulgi podatkowej w wysokości 500 zł rocznie za każdy pojazd. Dla użytkowników systemu została stworzona również bezpłatna aplikacja e-TOLL na urządzenia mobilne, służąca do przekazywania danych geolokalizacyjnych pojazdu. Urządzenia OBE są połączone z internetem i z aplikacją, dzięki czemu ich obsługa jest łatwa i intuicyjna, a firmy uzyskują dostęp do swojego konta w systemie i możliwość efektywnego zarządzania płatnościami za wykonane przejazdy. Zautomatyzowane płatności online są również wygodniejsze niż opłaty uiszczane na bramkach.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy