Jak działają automatyczne linie produkcyjne?
Automatycznie działające linie produkcyjne zwiększają wydajność zakładu produkcyjnego. Na rynku pojawiają się coraz nowsze rozwiązania technologiczne, dzięki którym każda nowa linia jest coraz bardziej nowoczesna i wymaga coraz mniej zaangażowania ze strony pracowników, którzy ją obsługują. Jak działają takie systemy i dlaczego ich zautomatyzowanie jest koniecznością? Wyjaśniamy.
Pierwsze automatyczne linie produkcyjne powstały na początku XX wieku, od tego czasu automatyzacja postępuje bez przerwy i najnowocześniejsze systemy potrafią wykonać już nawet bardzo skomplikowane zadania bez potrzeby nadzoru ze strony operatora.
Co to jest automatyczna linia produkcyjna?
Zapytaliśmy o to specjalistów. Pracownik firmy INTER-TECH zajmującej się automatyzacją przemysłową i relokacją linii wyjaśnia, że każda linia produkcyjna jest inna i każda charakteryzuje się konkretnymi właściwościami dostosowanymi do procesu produkcyjnego.
W dużym uproszczeniu automatyczna linia produkcyjna pozwala na wykonywanie przez maszyny kolejnych etapów produkcji danego wyrobu. Wyroby przechodzą przez każdy etap i są transportowane w sposób automatyczny do kolejnego. W najnowocześniejszych zakładach przy użyciu linii automatycznych nawet 90% prac jest wykonywane bez potrzeby ingerencji człowieka.
Większość działań, które pozostają w rękach człowieka w takich nowoczesnych zakładach, polega na właściwych zaprogramowaniu maszyn, aby wykonywały dokładnie takie zadania, jakich życzy sobie osoba odpowiedzialna za proces produkcyjny. To pozwala przenieść ciężar wytwórczy z pracy fizycznej wykonywanej przez ludzi na pracę umysłową służącą opracowaniu procedur.
Co można wykonać za pomocą linii automatycznych?
Takie systemy są stosowane praktycznie we wszystkich zakładach produkcyjnych. Automatyczne linie produkcyjne są w stanie wykonać niezliczoną ilość zadań. Wszystko zależy od potrzeb danego zakładu i zaawansowania technologicznego systemu produkcji.
Takie linie są używane w zakładach wytwarzających dowolne produkty, włączając w to artykuły spożywcze. Są stosowane w zakładach przemysłu ciężkiego, samochodowego, odzieżowego i wielu innych branżach.
Konstrukcja danej linii zależy od potrzeb użytkownika, jest złożona z poszczególnych urządzeń wykonujących daną część procesu produkcyjnego i przekazujących produkt do dalszej obróbki. Linie można wzbogacać o coraz to nowe funkcje i dodawać do niej nowe elementy. Istnieje też możliwość przeniesienia jej w całości do innej lokalizacji, czym także zajmują się profesjonalne firmy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana