Materiał Partnera

Jak działają przemysłowe linie lakiernicze?

Jak działają przemysłowe linie lakiernicze?

Przemysłowe linie lakiernicze to ogromne ułatwienie podczas malowania przedmiotów w różnych kształtach i rozmiarach. Dzięki nim można w szybki sposób pokryć farbą wiele, drobnych elementów lub jedną, sporych rozmiarów powierzchnię. Bardzo często specjalne linie lakiernicze tworzone są w zakładach produkcyjnych, co usprawnia wiele procesów. Z jakich elementów się składają i jak dokładnie wygląda ich zastosowanie?

Co wyróżnia nowoczesne linie lakiernicze wykorzystywanych w dużych przedsiębiorstwach?

Przemysłowa linia lakiernicza to układ wielu różnych profesjonalnych sprzętów, w których wykorzystywane są najnowsze rozwiązania technologiczne. Dzięki współczesnej inżynierii możliwe jest dopasowanie wyposażenia do wymagań konkretnej firmy. Z tego względu linie lakiernicze projektowane są na indywidualne zamówienie. Ich wygląd w dużej mierze zależy więc od wymagań klienta.

- Najprostsze i mało skomplikowane linie przemysłowe przewidują zazwyczaj kilka stanowisk, na których odbywa się malowanie proszkowe lub natryskowe. Im bardziej nowoczesny i rozbudowany sprzęt, tym większa automatyzacja i tym samym możliwości - zauważa specjalista z firmy "ZUGIL-Projekt" Spółka z o.o.

Proces lakierowania z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu

Nowoczesne linie technologiczne wykorzystują między innymi sprzęty odpowiedzialne za przygotowanie podłoża do malowania. Dzięki temu tworzone powłoki są zdecydowanie trwalsze. Najczęściej urządzenia z tej grupy są odpowiedzialne za:

  • odtłuszczenie powierzchni,
  • wyrównanie podłoża,
  • usunięcie wilgoci z produktu, który ma być malowany.

Duże zakłady produkcyjne wykorzystują także na liniach lakierniczych maszyny odpowiedzialne za utrwalenie uzyskanych efektów. Najczęściej stosowane są różne suszarki oraz piece - dostosowane do rodzaju i wielkości malowanych produktów. Wśród popularnych urządzeń tego typu znajdują się także tunele, w których można osuszyć lub schłodzić elementy poddawane obróbce.

Czy warto inwestować w przemysłowe linie lakiernicze?

Nowoczesne linie lakiernicze to dla zakładów produkcyjnych wiele korzyści. Przede wszystkim wpływają one na automatyzację procesów firmy, co znacznie skraca czas obróbki poszczególnych elementów. Specjalistyczna maszyna zawsze wykona pracę szybciej niż człowiek. Co więcej, zastosowanie zaawansowanych technologicznie urządzeń wyklucza konieczność zlecenia malowania podwykonawcom. Taka inwestycja zwraca się w bardzo krótkim czasie. Jest to również pewność w zakresie jakości wykonanego wykończenia. Efekty można sprawdzić bezpośrednio na miejscu, a w przypadku, gdyby któryś z elementów został pominięty podczas lakierowania, możliwa jest szybka reakcja.

Ponadto ogromnym plusem jest możliwość dostosowania przemysłowej linii lakierniczej do własnej branży. Decydując się na usługę zewnętrznego partnera, nie zawsze wykorzystywany przez niego sprzęt obsługuje konkretne gabaryty, co bywa problemem.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy