Materiał Partnera

Jak podarować tworzywom sztucznym "drugie życie"?

Jak podarować tworzywom sztucznym "drugie życie"?

Zwykle pozbywasz się rzeczy, których już nie potrzebujesz. Wrzucasz do tworzyw sztucznych plastikową butelkę na wodę, zlecasz wywóz gruzu po remoncie, pozbywasz się nieszczelnego wiadra, a nawet ubrań, które Ci się znudziły. Potem kontynuujesz cykl konsumpcji, który tylko zwiększa ilość odpadów na wysypisku. A może warto dostrzec zalety wyrzuconych starych rzeczy i podarować im „drugie życie”? Poznaj kilka pomysłów.

„Drugie życie” tworzyw sztucznych

Wrzucasz puste puszki do kosza na odpady komunalne? Jeśli tak, poczekaj! Czy wiesz, że recykling jednej puszki aluminiowej pozwala zaoszczędzić energię wystarczającą do działania telewizora przez trzy godziny? Tak samo jest z całym wyrzucanym papierem i opakowaniami tekturowymi. Recykling jednej tony papieru może uratować aż 17 drzew! Odpady posegregowane na frakcje są poddawane procesom recyklingu i ponownie wykorzystywane.

– W procesie odzyskiwania odpady zyskują „drugie życie”. Część papierowa może zostać poddana recyklingowi na nowy papier, materiał izolacyjny lub złożona do kompostowania jako użyźniacz gleby. Z odpadów z tworzyw sztucznych uzyskuje się granulat, który następnie można wykorzystać przy produkcji butelek PET i plastikowych ram okiennych – wyjaśnia specjalista z firmy Eko-Wtór.

Możesz również samodzielnie podarować śmieciom drugie życie. Przekształcanie pustych butelek po winie i wodzie mineralnej lub słoików w kieliszek, wazon, miski lub pojemniki na przybory toaletowe o różnych kształtach i kolorach, może okazać się ciekawym hobby. W nieszczelnym wiadrze możesz posadzić rośliny na balkon, natomiast ze starych ubrań, których już nie używasz, możesz zrobić ściereczki. Pomysłów jest wiele, ale co zrobić z odpadami większych gabarytów?

Co z gruzem i odpadami budowlanymi?

O ile nie ma problemu z nadawaniem „drugiego życia” mniejszym gabarytowo odpadom, o tyle mogą przerażać Cię materiały pozostałe po wyburzeniu domu lub innego budynku. Bez obaw! Odpady budowlane, czyli np. drewno, materiały termoizolacyjne czy tworzywa sztuczne można później wykorzystać w budownictwie krajobrazowym, do produkcji fundamentów lub jako środek wyrównujący teren.

Możesz zlecić wywóz gruzu do przedsiębiorstwa zajmującego się recyklingiem. Wówczas po odpowiednim przetworzeniu powstanie z niego drobne kruszywo, które ponownie może zostać wykorzystane m.in. do budowy dróg i mostów. Gruz możesz wykorzystać także do utwardzenia lub wyrównania terenu. Użyć go można również przy zalewaniu fundamentów pod ogrodzenie lub budowie niewielkich skarp, które posłużą do sadzenia kwiatów. Drobno pokruszony będzie dodatkowo doskonałym drenażem dla podmokłych miejsc.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy