Materiał Partnera

Jak rozliczyć PIT?

Jak rozliczyć PIT?

Najczęściej wypełniany przez nas i najpopularniejszy jest PIT-37 – dotyczy osób, których przychody są opodatkowane w skali 18% i 32%. Deklaracje te dotyczą pracy, zleceń, dzieł oraz emerytur i rent. PIT-37 rozliczają wszyscy, których zarobki regulowane są za pośrednictwem płatników, czyli na przykład pracodawcy albo zleceniodawcy. Podatnik wypełnia PIT-37 na podstawie dostarczonego przez płatnika druku PIT-11. To z niego pobieramy kwoty, które musimy wpisać. Gotowy i wypełniony dokument musimy dostarczyć do urzędu skarbowego zwykle do końca kwietnia (w 2016 r. do 2 maja). Sprawdź, jak w prosty sposób rozliczyć PIT!

Kto rozlicza PIT?

Przede wszystkim musimy wiedzieć, kiedy mamy obowiązek rozliczyć się i jak nie zgubić się wśród tylu nazw i druczków. Który druk nas dotyczy i jakie dokumenty powinniśmy wypełnić?

Żadnych deklaracji nie składają osoby, które uzyskują przychody zwolnione od podatku. Więcej niż jedną deklarację składają osoby, które, oprócz wyżej wspomnianych przychodów, mają inne opodatkowane przychody. Każdy rodzaj przychodów wymaga innego rodzaju wniosku.

Jak rozliczyć PIT krok po kroku?

Ponieważ PIT jest rozliczeniem rocznym, pierwszym krokiem jest skompletowanie druków PIT-11 od wszystkich pracodawców czy zleceniodawców. W nich znajdziemy niezbędne informacje. Wniosek najlepiej jest rozliczyć, wykonując poszczególne etapy.

Na samym początku wypełniamy pola dotyczące sposobu rozliczenia i naszych danych. Możemy rozliczać się indywidualnie, z małżonkiem albo ze zmarłym – zaznaczamy właściwą opcję i uzupełniamy pozostałe dane.

Następnym etapem jest wypełnienie części C, zatytułowanej Dochody / straty ze źródeł przychodów. W tej części konieczne będzie przepisanie poszczególnych kwot z druku PIT-11 w odpowiednie rubryki.

Część D przeznaczona jest na odliczenia od dochodu. W ten sposób wyliczamy ulgi, a także składki na ubezpieczenia społeczne. Część E to obliczenie podatku, F zaś – odliczenia od wyliczonego tym sposobem podatku. Na tym etapie mamy możliwość pomniejszyć kwotę podatku, np. o różne ulgi (w tym mieszkaniowe) albo składki na ubezpieczenia (w tym zdrowotne). Ostatnia część rozliczeniowa, część G, przeznaczona jest na obliczenie zobowiązania podatkowego. W tym miejscu obliczamy kwotę, którą powinniśmy zapłacić ewentualnie wyliczymy zwrot, który nam się należy.

We wniosku wypełniamy również rubrykę dotyczącą przekazania 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego. W tym miejscu możemy przeznaczyć kwotę na dowolnie wybrany cel.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy