Jak sprawdzać nieszczelność urządzeń i instalacji próżniowych?

Poddawanie urządzeń próżniowych testom na szczelność jest bardzo ważne dla utrzymania ciągłości procesów produkcyjnych. Zaniedbanie stanu technicznego instalacji próżniowych może doprowadzić do generowania ogromnych kosztów, których można było uniknąć. Dowiedz się, jaka jest najlepsza metoda sprawdzania szczelności tego typu układów i na czym ona polega.
Dlaczego należy poddawać instalacje próżniowe testom?
Układy próżniowe zasługują na poświęcenie im dużej ilości uwagi ze względu na to, że wycieki w instalacjach podciśnieniowych w prosty sposób prowadzą do utraty zasobów, które rozpływają się w powietrzu niezauważone. Ponadto nieszczelność tego typu urządzeń może prowadzić do ich awarii oraz niemożności utrzymania prawidłowych parametrów przez maszyny.
Metody sprawdzania nieszczelności
Nieszczelność urządzeń próżniowych można sprawdzać wieloma metodami, w tym detektorami bazującymi na gazach znakujących (helowe lub wodorowe) oraz ultradźwiękami. Oba sposoby na sprawdzanie nieszczelności urządzeń próżniowych mają swoje zalety. Wykrywanie nieszczelności ultradźwiękami pozwala zlokalizować wycieki z optymalnymi skutkami, zamieniając wykrytą częstotliwość na dźwięki słyszalne dla ludzkiego ucha.
W instalacjach próżniowych nie sprawdza się natomiast użycie środka pianotwórczego, który stosuje się m.in. podczas diagnozowania szczelności instalacji gazów sprężonych. Metoda ta ma swoje ograniczenia, jest mało efektywna przy skomplikowanych instalacjach czy w przypadku konieczności poddania testom parku maszynowego składającego się z dużej ilości urządzeń – zajmuje wówczas dużo czasu i jest niekorzystna pod względem ekonomicznym. Nierzadko zastosowanie środka pianotwórczego jest niemożliwe ze względu na charakterystykę procesu produkcyjnego.
Sprawdzanie szczelności detektorem helowym
Detekcja nieszczelności za pomocą detektora polega na wprowadzeniu mieszaniny gazów (najczęściej azotu z helem) do instalacji próżniowej poddawanej testom. Gaz znakujący (w przypadku detektora helowego będzie to oczywiście hel) przedostaje się przez nieszczelności w maszynie, informując operatorów o istnieniu wycieku. Pracownik z firmy serwisowej Arset-Vac z Sulechowa komentuje:
Metoda detekcji helem jest bardzo skuteczna i precyzyjna, pozwala wykryć nawet wycieki o niewielkich rozmiarach. Idealnie sprawdza się podczas przeprowadzania kompleksowej inspekcji maszyn próżniowych w zakładzie przemysłowym.
Co warto poddawać testom szczelności?
Testy szczelności maszyn mają swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Wśród głównych branż, które przeprowadzają kontrolne testy szczelnościowe, można wymienić automatykę przemysłową czy motoryzację. To także często spotykana praktyka podczas sprawdzania urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych. Nadzorowanie stanu technicznego wyposażenia zakładu jest kluczowe dla zapewnienia wysokiej wydajności produkcji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
House Art Style Magdalena Bratek-Gruszka
Praca tymczasowa - agencje woj. małopolskie32-620 Brzeszcze, Liliowa 18
-
Everest Work Firma Outsourcingowo-Usługowa
Outsourcing woj. śląskie43-300 Bielsko-Biała, Podwale 33 lok. 17
-
Alfa Biuro Prawno-Podatkowe Roman Wieczorek
Doradztwo podatkowe woj. dolnośląskie58-300 Wałbrzych, Słowackiego 12
-
Monika Kloc, Mariusz Kloc, Biuro Doradztwa Podatkowego s.c.
Doradztwo podatkowe woj. podkarpackie38-400 Krosno, Czajkowskiego 72