Materiał Partnera

Jak transportować zaopatrzenie sklepowe z Polski do Anglii?

Jak transportować zaopatrzenie sklepowe z Polski do Anglii?

Przepisy dotyczące transportu towarowego do i z Anglii uległy dużym zmianom. Choć wciąż obowiązuje umowa o handlu i współpracy pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią, Brexit w dużym stopniu przyczynił się do powstania nowych wymogów i przepisów prawnych. Zastanawiasz się, jak transportowane jest zaopatrzenie sklepowe z Polski do Anglii? Procedury i niezbędne formalności poznasz w naszym artykule.

Zmiany w transporcie towarowym między Polską a Anglią

Każdy przedsiębiorca, który przewozi towary pojazdem lub zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3.5 tony, w świetle prawa staje się przewoźnikiem. Oznacza to, że do transportowania towarów pomiędzy Polską a Anglią konieczne będzie posiadanie licencji wspólnotowej, z której wpis powinien znajdować się w pojeździe. Wymóg ten obowiązywał jeszcze przed uprawomocnieniem Brexitu, jednak w natłoku nowych przepisów nie należy o nim zapominać. Nowością jest natomiast są kontrole celne na granicach. Przewoźnicy mają 4 sposoby, aby przetransportować towary do UK, a są to: uprzednie zgłoszenie, procedura tranzytowa (CTC), procedura odprawy czasowej (ATA) lub konwencja TIR. Metoda wybierana jest na podstawie specyfikacji przewożonego ładunku. O dodatkowych wymogach opowiada specjalista z firmy TransOch, świadczącej usługi transportowe Polska - Anglia:

Poza koniecznością posiadania dokumentów odpowiadających określonemu sposobowi transportu, niektóre ładunki specjalistyczne wymagają dodatkowych zaświadczeń. Są to m.in. eksportowe świadectwo zdrowia, świadectwo fitosanitarne lub zezwolenie na wywóz leków.

Kontrole bezpieczeństwa na granicach

Warto podkreślić, że na granicach przeprowadzane są wzmożone kontrole bezpieczeństwa pojazdów. Kierowcy muszą posiadać potwierdzenie odbycia szkolenia z zakresu obsługi systemów zabezpieczających. Ponadto w pojazdach powinny znajdować się instrukcje obsługi czy listy kontrolne bezpieczeństwa. Ładunek z kolei musi być zabezpieczony solidnymi urządzeniami, np. plombami czy kłódkami.

Transport towarowy między Polską a Wielką Brytanią jest ciężki do zrealizowania na własną rękę. Kierujący pojazdem powinien posiadać specjalne kwalifikacje zawodowe. Na wszystkie osoby, które transportują ładunek w inny sposób, nałożone są limity dotyczące jego ilości i wartości - obejmuje to m.in. wyroby akcyzowe. Najprostszym sposobem jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy przewozowej, która nie tylko zadba o niezbędne formalności, ale przede wszystkim sprawnie i bezpiecznie przewiezie zaopatrzenie sklepowe na teren Anglii. Brak któregokolwiek z dokumentów może bowiem skutkować karą pieniężną, a w niektórych przypadkach nawet uniemożliwieniem wjazdu na terytorium Wielkiej Brytanii.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy