Materiał Partnera

Jak w praktyce wygląda współpraca w ramach księgowości online?

Jak w praktyce wygląda współpraca w ramach księgowości online?

Księgowość online cieszy się coraz większą popularnością. Nic dziwnego – coraz więcej przedsiębiorstw przenosi swoją działalność do sieci lub działa tam w dużym zakresie. Dlatego dzięki e-księgowości właściciele firm mogą mieć dostęp do danych finansowych w każdym momencie i z dowolnego miejsca. Jednak jak w praktyce wygląda współpraca w ramach księgowości online?

Jak działa e-księgowość?

E-księgowość jest rozwiązaniem pośrednim pomiędzy samodzielnym prowadzeniem księgowości firmy a zleceniem takiej usługi profesjonalnemu biuru rachunkowemu. Z jednej strony przedsiębiorca sam wprowadza dane i dokumenty do systemu, z drugiej księgowań, wyliczeń podatków i sporządzania deklaracji dokonują pracownicy biura. Dzięki temu właścicielowi firmy wystarczy podstawowa wiedza z zakresu rachunkowości – o prawidłowość weryfikacji dba system oraz biuro rachunkowe.

Jak działa to w praktyce? Wystarczy wypełnić formularz rejestracyjny oraz zaakceptować regulamin np. na stronie internetowej biura rachunkowego EPSILON Biznes ze Skawiny. Wraz z potwierdzeniem usługi przedsiębiorca zyskuje dostęp do indywidualnego konta, dzięki któremu może wystawiać dokumenty sprzedaży, a także przesyłać skany dokumentów kosztowych. W ramach informacji zwrotnych przedsiębiorca zyskuje m.in. powiadomienia o kwotach zobowiązań podatkowych i ZUS. Może również skorzystać raz w miesiącu z darmowego doradztwa podatkowego lub innych, dodatkowo płatnych usług.

Zalety księgowości online

Podstawową zaletą księgowości internetowej jest wygoda korzystania. Właściciel firmy ma dostęp do danych i dokumentów zawsze wtedy, kiedy tego potrzebuje, o każdej porze i w każdym miejscu, w którym ma dostęp do internetu. Również proces przekazywania dokumentów odbywa się online, dlatego nie ma konieczności przekazywania ich osobiście lub za pośrednictwem kuriera. Z tego samego względu to także oszczędność czasu – dokumenty można wgrywać do systemu także poza standardowymi godzinami pracy biura rachunkowego.

Jest to rozwiązanie polecane jednoosobowym działalnościom gospodarczym, mikro i małym przedsiębiorcom rozliczającym się na zasadach ogólnych lub ryczałcie, także czynnym podatnikom VAT i VAT-UE. Wystarczy jedynie dbać o właściwą weryfikację dokumentacji i mieć podstawową wiedzę z zakresu księgowości, aby cieszyć się tanią księgowością – koszt dostępu do systemu zaczyna się już od 50 zł miesięcznie. Jednocześnie dzięki różnym pakietom, zakres obsługi oraz jej koszty można dopasować do indywidualnych potrzeb przedsiębiorców.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy