Materiał Partnera

Jak zbudowana jest wędka karpiowa?

Jak zbudowana jest wędka karpiowa?

Połowy karpia nie są łatwą sprawą. Wiedzą o tym doświadczeni wędkarze, którzy na spotkanie z karpiem muszą dobrze się zorganizować – od rozrzucenia odpowiedniej zanęty, przez dobór przynęty, po przygotowanie sprzętu do łowienia. O tym ostatnim mowa w naszym artykule. Zajęliśmy się w nim bowiem charakterystyką i budową wędki karpiowej, która jest bardzo istotna w procesie łowienia karpi. Zapraszamy do lektury. 

Wędka karpiowa dwu- lub trzyskładowa

Wędki karpiowe można podzielić na dwuskładowe i trzyskładowe. Ten gatunek ryb wymaga akurat sztywnego i wytrzymałego sprzętu. Budowa dwuskładowa jest stabilniejsza, co sprawia, że praca takiej wędki podczas holowania dorodnego karpia jest lżejsza i bardziej komfortowa dla wędkarza. Mniej płynne w trakcie holu są wędki trzyskładowe, ale świetnie nadają się one do transportu, gdyż złożone na trzy części zajmują o wiele mniej miejsca np. w bagażniku samochodu.

Cechy włókna węglowego

Wędki karpiowe są najczęściej zrobione z kompozytu i włókien węglowych oraz włókien szklanych, których połączenie usprawnia ich akcję i umożliwia obniżenie wagi. Samo włókno węglowe jest nawet pięciokrotnie wytrzymalsze niż stal, wytrzymałe zmęczeniowo, a także lekkie i sztywne, dlatego znakomicie nadaje się do produkcji wędek karpiowych. Tym bardziej że umożliwia ono również dowolne ustalanie wytrzymałości elementu w każdym z jego obszarów w dowolnych kierunkach. Przy tych wszystkich pozytywnych cechach należy jednak pamiętać, że włókno węglowe jest kruche – charakteryzuje się bowiem niską odpornością na dynamiczne uderzenia.

Co się kryje w kompozycie?

Włókno węglowe to jednak tylko dodatek do układu żywicznego, z którego uzyskuje się kompozyt, wykorzystywany później do produkcji wędek karpiowych. Zarówno jakość, jak i ilość żywicy ma duży wpływ na cechy oraz parametry wędki. Jeżeli jest to sprzęt na karpie, powinien być mocny, wytrzymały i lekki, co przekłada się na jego szybkość i dynamikę w trakcie „akcji”. W obniżeniu masy wędki pomaga właśnie mniejsza ilość żywicy, której zadaniem jest jedynie złączenie włókien węglowych. Na wytrzymałość wpływa natomiast moduł włókna węglowego – im jest on wyższy, tym sztywniejsza jest wędka karpiowa.

Na wędkę karpiową składają się również inne ważne elementy, takie jak przelotki, dolnik czy uchwyt kołowrotka. Warto przed zakupem wziąć wędkę do ręki, sprawdzić, jak się wygina oraz w jaki sposób działa kołowrotek. Najważniejszy jest bowiem komfort użytkowania, zwłaszcza jeżeli wędka ma służyć przez dłuższy czas – przekonuje właściciel RK Baits, firmy, która oferuje duży wybór wędek karpiowych.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy