Materiał Partnera

Jak zintegrować roboty przemysłowe z istniejącym procesem produkcji?

Jak zintegrować roboty przemysłowe z istniejącym procesem produkcji?

Nawet najnowocześniejsze i niezawodne roboty, w które inwestuje się w późniejszych miesiącach lub latach działalności przedsiębiorstwa, stawiają przed przedsiębiorcą nie lada zadanie. Muszą bowiem zostać zintegrowane z już istniejącym procesem produkcji, gwarantując efektywność i minimalizując ryzyko przestojów. Dlatego warto odpowiednio zaplanować proces wdrażania nowych robotów.

Dlaczego integracja robotów jest wyzwaniem?

W przemyśle trzeba kierować się sprecyzowanymi wymogami produkcyjnymi. Z tego powodu poszukuje się łatwych i intuicyjnych, a przy tym niezawodnych rozwiązań z zakresu automatyki, które da się szybko i efektywnie wdrożyć do istniejących procesów wytwórczych.

Ważne jest, by wszystkie elementy systemu, a więc roboty, kontrolery i oprogramowanie dały się łatwo zintegrować z już istniejącą i działającą infrastrukturą, a przy tym były łatwe w obsłudze.

W tym kontekście ogromnym wyzwaniem jest dostosowanie nowego rozwiązania do czegoś, co już miało wypracowany plan pracy, i do czego byli przyzwyczajeni operatorzy. Jednak wybierając sprawdzone produkty renomowanych producentów, przy wsparciu w zakresie know-how­, można być niemalże pewnym sukcesu i nie trzeba obawiać się zmian.

Jeśli zamierzasz wdrożyć systemy automatyki wykorzystujące roboty przemysłowe do już funkcjonujących zasobów, weź pod uwagę nowe protokoły BHP, umiejętności pracowników oraz to, jak zarządzasz przepływami roboczymi produktów. Opracuj również odpowiedni plan budżetowy.

Warto mieć na uwadze, że wspomniana integracja wymaga odpowiednich zasobów i chęci. Z pewnością jest to operacja skomplikowana, choć oczywiście nie aż tak zaawansowana jak wdrażanie robotów od podstaw.

Plan sprzyjający utrzymaniu procesów

Do integrowania robotów przemysłowych w branży produkcyjnej warto podejść etapami.

Pierwszy krok to opracowanie projektu. Nieoceniona okazuje się pomoc wyspecjalizowanej firmy, której eksperci pomagają dobrać odpowiednie roboty do realizacji indywidualnych celów i założeń klienta biznesowego.

Drugim etapem jest realizacja – dla wielu specjalistów jest to największe wyzwanie, które jednak może zaowocować zoptymalizowaną i efektywną produkcją.  Doświadczeni fachowcy powinni szybko i sprawnie zainstalować gniazda produkcyjne w zakładzie.

Ostatnim krokiem będzie szkolenie – często oferowane już przez dostawcę rozwiązania. Dedykowane zajęcia dla pracowników sprawią, że wdrażanie automatyki produkcji przebiegnie bez problemu.

Gdzie warto się zgłosić?

Integrowanie robotów warto powierzyć sprawdzonej firmie, która nie tylko dostarczy nowoczesne i wysokiej klasy urządzenia, ale tez wesprze na etapie realizacji.

Jedną z takich firm jest UNAM, czyli przedsiębiorstwo z ponad 30-letnim doświadczeniem w zakresie projektowania i produkowania różnego typu automatycznych linii produkcyjnych.

Tacy specjaliści zapewniają kompleksowe rozwiązania związane z integracją robotów z istniejącym procesem produkcji oraz opracowują optymalizację z wykorzystaniem urządzeń automatycznych.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy