Materiał Partnera

Jakie są objawy zapalenia jelita?

Jakie są objawy zapalenia jelita?
Zapalenie jelita grubego, jest jedną z chorób przewodu pokarmowego. Może być ona naprawdę groźna. Nie zawsze leczenie farmakologiczne pomaga – czasem konieczna jest interwencja chirurga. Jak przebiega zapalenie jelita grubego? Po czym możemy rozpoznać taki problem u siebie i jakie są jego przyczyny?

Zapalenie jelita grubego – jak rozpoznać?

Objawy zapalenia jelita grubego u różnych pacjentów są nieco inne. Zaczyna się od biegunek, mogą mieć one różną częstotliwość i intensywność. W pierwszej fazie takie niedogodności można całkiem łatwo znieść. Szybko jednak stają się one problem, który uniemożliwia nam normalne funkcjonowanie. Do biegunek po krótkim czasie dołączają skurcze i silne bóle brzucha, a często także nudności, wymioty, oraz krwawienia. Chory nie ma apetytu, co prowadzi często od odwodnienia organizmu, anemii, spadku masy ciała. Zapalenie jelita grubego może mieć przyczyny wirusowe, pasożytnicze lub bakteryjne. Schorzenie pojawia się w formie ostrej lub przewlekłej. Ustalenie przyczyn wystąpienia choroby bywa bardzo trudne. Może to wynikać zarówno ze skłonności genetycznych, jak i z przyczyn immunologicznych. Często odpowiedzialność za pojawienie się problemów spoczywa na pacjencie – zła dieta, bazująca na owocach i warzywach z niesprawdzonych źródeł, zawierających pestycydy to jeden z powodów takich problemów. Zaszkodzić nam mogą też antybiotyki, które uszkadzają błonę śluzową jelita.

Leczenie zapalenia jelita grubego

Sposoby leczenie zapalenia jelita grubego mogą być bardzo różne – wszystko zależy od tego w jakim stadium jest choroba, oraz jakie są jej prawdopodobne źródła. Ważny jest też oczywiście stan zdrowia pacjenta. Najczęściej leczenie zaczyna się od terapii farmakologicznej. Takie leczenie nie zawsze przynosi jednak pożądane efekty. Wtedy konieczna jest interwencja chirurga – dzieje się tak wówczas, kiedy pacjent do lekarza zgłosił się dość późno – wtedy konieczne jest użycie skalpela. Leczeniem chirurgicznym schorzeń przewodu pokarmowego zajmuje się Specjalistyczna Praktyka Lekarska Grzegorza Szymczaka. Po zabiegu bardzo istotna jest zmiana diety. Powinna być to zmiana na stałe, nie powinniśmy wracać do złych nawyków żywieniowych, nawet po ustąpieniu objawów choroby. Niezwykle istotne jest prawidłowe nawadnianie organizmu. Trzeba przy tym zrezygnować z nadmiernej aktywności fizycznej. Dieta powinna być lekkostrawna, pozbawiona potraw smażonych i ostro przyprawianych. Trzeba ograniczyć spożycie alkoholu, kawy i herbaty.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy