Materiał Partnera

Jakie są rodzaje systemów CCTV?

Jakie są rodzaje systemów CCTV?
Systemów CCTV nie trzeba nikomu przedstawiać. Stosowane są w bardzo wielu firmach, monitorując ich obszar i znacząco zwiększając bezpieczeństwo każdego obiektu. Zarejestrowane przez kamery materiały ulegają zazwyczaj automatycznej kasacji po upływie określonego czasu, ale w przypadku wystąpienia niebezpiecznego zdarzenia bardzo łatwo prześledzić jego przebieg czy wskazać winowajców. Oczywiście, jak każde nowoczesne systemy, także CCTV może występować w bardzo wielu wariantach, niekiedy znacznie różniąc się między sobą.

Podstawowe typy systemów CCTV

CCTV to nic innego jak systemy monitoringowe, nazywane także telewizyjnymi systemami dozorowymi. Chociaż możemy podzielić je na kilka rodzajów – co związane jest w dużej mierze z tym, w jaki sposób przebiega transmisja z kamery do rejestratora oraz z jakim sprzętem mamy do czynienia – najczęściej wymienia się tylko dwa. Należą do nich monitoring analogowy oraz monitoring IP, czyli monitoring sieciowy. Obok nich pojawiają się jednak takie systemy, które opierają się na monitoringu HD‐TVI lub HD‐SDI. O ich działanie i zalety najlepiej wypytać bezpośrednio pracowników zajmujących się montażem systemów CCTV od bardzo wielu lat, np. z firmy Teleelektronik. Chodzi głównie o to, że dla laika wszystkie technologie powiązane z monitoringiem mogą wydawać się tożsame, a dostrzeżenie ich istotnych cech oraz zalet wymaga szerokich konsultacji, w których najważniejsze jest miejsce, gdzie zastosowany zostanie system.

Przegląd wybranych technologii CCTV

  • Technologia analogowa jest najtańsza, a chociaż jest ciągle rozwijana, oferuje najniższą jakość wideo spośród wszystkich systemów monitoringowych.
  • Technologia HD‐TVI opiera się na kablach koncentrycznych i pozwala na strumieniowanie wideo w jakości full HD. Jest odporna na zakłócenia, charakteryzuje się niskimi opóźnieniami i pozwala na sterowanie kamerami. Jako że technologia HD‐TVI jest kompatybilna wstecznie z technologią analogową, stanowi jej logiczne rozwinięcie – wystarczy wymiana sprzętów końcowych takich jak kamery i rejestrator.
  • Technologia IP – oparte o nią systemy CCTV działają dzięki skrętce komputerowej RJ45 lub bezprzewodowo, zupełnie jak domowy Internet. Wysokie rozdzielczości oznaczają jednak wysokie ceny i pomimo dużej wygody takiego rozwiązania oraz rozbudowanych możliwości pod uwagę musimy wziąć także koszty zastosowania tej technologii.
  • Technologia HD‐SDI została stworzona pod koniec XX wieku dla potrzeb telewizji. Nie istnieje tutaj żadne kodowanie sygnału, przez co brak opóźnień. Jeśli planujemy wysyłanie obrazu na odległość dalszą niż 100 metrów, musimy w przypadku tej technologii zastosować tzw. repeatery.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy