Materiał Partnera

Jakie standardy musi spełniać żywność, by była uznana za ekologiczną?

Jakie standardy musi spełniać żywność, by była uznana za ekologiczną?

W ostatnim czasie pojęcie żywność ekologiczna jest coraz popularniejsze, a świadomi konsumenci bardzo często kierują się do sklepowych półek oznaczonych napisem BIO. Jednak czy wszystkie produkty podpisane w ten sposób są faktycznie ekologiczne? Jak rozpoznać zdrową żywność i jakie standardy musi spełniać, aby można ją było uznać za ekologiczną? Sprawdź nasz artykuł, w którym rozwiewamy wszystkie wątpliwości związane z żywnością ekologiczną.

Żywność eko, bio czy organic?

Żywność „eko” czy „eco” to nic innego jak skrót od „żywność ekologiczna”. Sugeruje produkty naturalne, wytwarzane w zgodzie z przyrodą, przy użyciu ekologicznych środków i sposobów. Przedrostek „eko” wiąże się ze środowiskiem naturalnym i przyrodą, podobnie jak ekologia jest nauką właśnie o przyrodzie. Produkty te są zatem wytwarzane przy pomocy najlepszych praktyk, które nie zakłócają żadnego ekosystemu, a wręcz wspierają zagrożone układy przyrodnicze. Przedrostek „bio” wziął się od słowa „życie”, wszak biologia to nauka o życiu. Pojęcie to jest nieco bardziej ogólne. Dotyczy wszystkich produktów, które powstały bez niszczenia naturalnego łańcucha pokarmowego i selekcji naturalnej zwierząt i roślin, tak aby pula zmienności genetycznej była zachowana. Czym więc charakteryzują się produkty organic? Przede wszystkim takie wyroby muszą zawierać minimum 95% składników pochodzenia naturalnego, a ich produkcja musi odbywać się z zachowaniem określonych standardów. 

Nie ma wątpliwości, że nazwy te są dla większości tożsame i bez względu na to, czy w sklepie znajdziemy półkę z produktami bio, eko, czy organic, będą na nich zbliżone towary. Przedrostki te stosowane są przez większość osób zamiennie. Bardziej niż na przestrzeganiu poprawnego nazewnictwa w tej kwestii warto jest zwrócić uwagę na odpowiednie certyfikaty, które potwierdzą, czy dane produkty rzeczywiście są naturalne. Gospodarstwa ekologiczne uprawiane są pod ścisłym rygorem i istnieje szereg zasad, których muszą przestrzegać rolnicy. Standardy upraw różnią się również w zależności od produktów i mogą być inne na przykład dla ekologicznych ziół, mąk czy soków, jak i zwierząt czy ekologicznych suplementów diety. Wszystko to sprawia, że prawdziwe, ekologiczne produkty posiadające certyfikat to naprawdę zdrowa żywność mająca wiele witamin oraz mikro i makroelementów.

Standardy gospodarstwa ekologicznego

Gospodarstwom ekologicznym narzuca się bardzo dużo wymagań, a ich funkcjonowanie ma obowiązek łączyć:

  • najkorzystniejsze dla środowiska praktyki,
  • wysoki stopień różnorodności biologicznej,
  • ochronę zasobów naturalnych i brak ingerencji w środowisko naturalne,
  • zapewnienie dobrostanu zwierząt,
  • stosowanie naturalnych metod produkcji i środków ochrony roślin.

Ostateczna jakość żywności ekologicznej zależy nie tylko od produktu końcowego, ale kontroli każdego etapu jego wytwarzania. Ogólnie przyjęte standardy gospodarstwa ekologicznego, z których większośc jest egzekwowana przez konkretne instytucje sprawdzające i certyfikujące, to:

  • płodozmian i materiały biologiczne oraz agrotechniczne zamiast syntetycznych środków ochrony roślin,
  • uprawy na niewielkich polach oddzielonych uprawami osłonowymi (np. żyto, pszenica, koniczyna, rukola) lub takimi roślinami jak krzewy czy drzewa,
  • powszechne stosowanie nawozów zielonych, kompostu, obornika, wapnowania,
  • chów zwierząt bez antybiotyków i hormonów,
  • wykorzystywanie zbiorników i cieków wodnych lub budowa nowych na polach uprawnych zamiast totalnej melioracji.

Kontrola żywności ekologicznej

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, niezwykle ważne jest nie tylko sprawdzanie, czy na etykiecie produktu widnieje napis „bio”, „eko” czy „organic”, ale też wczytanie się w dodatkowe informacje na etykiecie. Moda na zdrową żywność jest coraz większa, dlatego łatwo jest wpaść w pułapkę. O certyfikacji wyrobów ekologicznych opowiedział nam nasz rozmówca – pracownik sklepu internetowego ze zdrową żywnością Natvita

Niestety nie zawsze warto jest wierzyć producentowi na słowo. Na opakowaniu danego produktu ekologicznego powinien znajdować się charakterystyczny zielony listek wraz z numerem firmy certyfikującej. Aby uzyskać prawo do takiego logo, producent żywności ekologicznej musi uzyskać certyfikaty QAFP, PQS czy QMP. To, czy dany produkt faktycznie znajduje się na liście wyrobów ekologicznych, można sprawdzić na stronie internetowej firmy wydającej certyfikat.

Certyfikat zgodności żywności ekologicznej wydawany jest na czas określony. Biorąc pod uwagę rygorystyczny system uprawy oraz wszystkie korzyści płynące ze spożywania produktów eko, na pewno warto sięgać po tego typu żywność jako odskocznię od produktów konwencjonalnych.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy