Jakimi przyborami powinien zainteresować się początkujący kaligrafista?

Spis treści
Kaligrafia to licząca sobie już kilka tysięcy lat sztuka starannego i estetycznego pisania. Niegdyś, do około 1960 roku, była uczona w klasach początkowych w polskich szkołach w ramach zajęć z języka polskiego, by uczniowie mogli doskonalić pismo odręczne. Obecnie, gdy coraz rzadziej piszemy ręcznie, kaligrafia, zarówno łacińska, jak i inne jej rodzaje, powracają do łask. W jakie przybory warto się zaopatrzyć, by rozpocząć przygodę z tą sztuką?
Pisaki do kaligrafii
Choć kaligrafia kojarzy się z malowaniem pędzlem czy pisaniem piórem, świetnym wyborem dla początkujących adeptów tej sztuki będą pisaki do kaligrafii dostępne w różnych kolorach, które można kupić już za kilka złotych. Używając pisaków, nie można chociażby nabrać za dużo atramentu i zrobić kleksa, co może zniechęcać do nauki. Pisaki do kaligrafii mogą być ścięte na płasko lub pod skosem, co sprawia, że nadają się do różnych rodzajów i rozmiarów liternictwa. Występują w różnych grubościach: grubsze, z końcówką o grubości 2-3 milimetrów, nadają się idealnie do tworzenia kart okolicznościowych, zaproszeń i certyfikatów, a cieńsze, o grubości 1 milimetra, przeznaczone są do drobnych prac.
Dobre pisaki do kaligrafii, takie jak marki Kuretake Zig, które możesz kupić na przykład w internetowym Sklepie Plastycznym 24, zawierają wodny, bezwonny, barwnikowy tusz, który nie zawiera ksylenu, dzięki czemu nie wpływają negatywnie na zdrowie. Można wykorzystać je zarówno do kaligrafii łacińskiej, jak i innych, na przykład kaligrafii chińskiej czy wywodzącej się z niej, ale mającej już swój własny styl kaligrafii japońskiej. Można stosować je do tworzenia ilustracji razem z markerami z tuszem na bazie alkoholu, gdyż się wzajemnie nie rozmazują.
Blok do kaligrafii
Papier do kaligrafii powinien być gładki, a jednocześnie nie za śliski, a także nie nadmiernie chłonny. Pisać można oczywiście w najzwyklejszych zeszytach czy na papierze do drukarki, ale nie bez powodu w sklepach dostępne są specjalne papiery do kaligrafii. Na początek możesz zaopatrzyć się w blok do kaligrafii ze specjalnym, matowym, cienkim papierem. Kartki mogą posiadać gotową liniaturę, czyli specjalne linie ukośne, ewentualnie w bloku może znajdować się dodatkowa karta w linie, która znacznie ułatwia naukę pisania.
Co dalej?
Jeśli masz już na biurku trochę zapisanych kartek, warto rozważyć kolejne akcesoria do kaligrafii. Możesz chociażby zamienić pisaki na stalówkę i obsadkę. Nie będzie to duży wydatek, gdyż oba te elementy kupisz za kilka lub kilkanaście złotych. Potrzebny będzie także tusz do kaligrafii, którego koszt to kilkanaście złotych wzwyż w przypadku buteleczki o pojemności 50-60 mililitrów. Z kolei jeśli chcesz pisać na kolorowo, możesz zaopatrzyć się w akwarele w płynie. Najlepiej wypróbuj kilka różnych mediów i znajdź takie, które najbardziej Ci odpowiadają. I oczywiście nie przestawaj ćwiczyć!
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Ines Biuro Rachunkowe Agnieszka Krzyżanowska
Rachunkowość - usługi woj. mazowieckie05-555 Tarczyn, mjr. Ziółkowskiego 14 lok. 7
-
IC PARTNERS STRATEGO SPÓŁKA AKCYJNA
Rachunkowość - usługi woj. mazowieckie03-578 Warszawa, Przecławska 8 lok. 13
-
Coa Finance Sp. z o.o.
Rachunkowość - usługi woj. świętokrzyskie25-671 Kielce, Batalionów Chłopskich 71 lok. 202